Jak na praní péřových bund a kabátů?

Pokud se rozmýšlíte, zda se vyplatí investovat do kvalitní péřové bundy, tak dle našeho názoru rozhodně ano. Péřová bunda vyniká tím, jak lehká je, ale zároveň tím, že byste jen těžko hledali bundu, která vás zahřeje více. Pokud už takový kousek doma máte, určitě víte, o čem mluvíme. Jak ale postupovat, když přijde na praní? Musíte s takovou bundou raději do čistírny? Rozhodně ne! My vám dnes poradíme, jak na její praní, abyste si svůj oblíbený kousek nezničili. Praní péřových bund a kabátů má totiž svá pravidla, která se musí dodržovat.

Proč se vyplatí investice do péřových bund?

Je vám v zimě pořád hrozná zima a nic vás nedokáže dobře zahřát? Tak v tom případě jsou pro vás tyto bundy jako dělané. Peří má totiž naprosto jedinečné izolační vlastnosti ale zároveň velmi nízkou hmotnost. Budete tedy v teple a zároveň vám bude připadat, že na sobě vlastně ani nic nemáte. Jiné materiály, mezi které se řadí například bavlna, syntetická vlákna či vlna vás zkrátka nezahřejí tak moc. A pokud by vás měly zahřát stejně, budou tak těžké, že je na sobě ani neunesete. V tom spočívá ta hlavní výhoda bund z tohoto materiálu. Navíc je peří také dobře prodyšné, pokud vám bude horko, nezpotíte se v něm tak rychle jako v jiném materiálu. Investice do takové bundy je tedy rozhodně krok správným směrem.

Do čistírny nemusíte

Možná, že jste se nákupu do teď vyhýbali především kvůli obavám z toho, že budete muset kvůli každému znečistění, které se na bundě objeví běžet do čistírny. V tom případě, pro vás máme dobrou zprávu, protože tak to rozhodně není. I péřovou bundu si při dodržení pravidel správného praní můžete pohodlně vyprat i doma. Malé skvrny, které se sem tam někde objeví je nejlepší vyčistit pouze lokálně a neprat kvůli tomu celou bundu. Pokud ale vaše bunda potřebuje již komplexní péči, budete se muset vrhnout do celkového praní. Před tím se ale nikdy nezapomeňte podívat na štítek a zkontrolovat si, zda je na něm praní v pračce opravdu povoleno. Pokud ano, můžete se pustit do práce.

Vyrazte na nákup

Jako první vás bude čekat nákup správného pracího prostředku. Prostředky, které běžně na praní používáte mají totiž odmašťující efekt, a to v případě peří rozhodně nepotřebujete, protože právě naopak potřebujete udržet jeho přirozenou mastnotu. Proto se vydejte do drogerie, kde je naprosto běžně k sehnání prací prostředek určený přímo na peří.

Pusťte se do praní

Pokud již máte prací prostředek můžete se pustit do praní. Správnou teplotu si raději ověřte na štítku vaší bundy, ale z pravidla se bude pohybovat mezi 30 až 40 stupni. Pokud máte na pračce prací program na peří, zapněte ho. Jinak volte program na jemné prádlo. Pokud žádný takový program na pračce nemáte. Navolte takový, který bude prát na požadovanou teplotu, vypněte funkci ždímání a nastavte ty nejnižší otáčky.

Jak je to se sušením?

Až se bunda vypere jen z ní lehce vodu vymačkejte. Nikdy byste ji neměli různě kroutit a ždímat. Můžete ji také vložit mezi dva ručníky a co nejvíce vody vysát. Péřové oblečení by se nemělo sušit na přímém slunci a ani na topení. Peří by se totiž mohlo vysušit více než je třeba a následně by se začalo lámat. Pro takovou bundu je naprosto nejšetrnější způsob sušení pomocí volného proudění vzduchu. Je však třeba počítat s tím, že takto může bunda schnout i několik dnů.

Se sušičkou máte vyhráno

Pokud máte sušičku na prádlo, dejte péřovou bundu vysušit do ní. Pokud na ní máte program pro péřové oblečení zvolte ten. Případně by měl vyhovovat i program určený na outdoorové oblečení. Pokud k dispozici nemáte ani jeden z těchto programů, zapněte ji tak, aby sušila maximálně na 30 stupňů. Vložte k ní pár speciálních míčků do sušičky, díky kterým bude peří ve výsledku dokonale načechrané a máte hotovo.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*