Volný výběh pro slepice je víc než luxus. Víte jaký má význam pro zdraví a stav slepic?

Volný výběh pro slepice není jen nadbytečným luxusem nebo jakýmsi módním trendem mezi chovateli drůbeže. Naopak se jedná o tu nejzákladnější potřebu každé drůbeže. Je to podstatná stránka chovu, která má zásadní vliv na jejich zdraví a celkový stav. Tento přístup k chovu nabízí slepicím přirozené prostředí, kde mohou získávat nezbytné živiny, pohyb a navíc projevovat své instinktivní chování. Díky čemu jsou také v lepší fyzické i psychické pohodě a tím pádem mohou mít také kvalitnější snůšku.

Přirozené chování

Slepice mají přirozenou potřebu hrabat, klovat, prozkoumávat a koupat se v prachu. A přestože je dobře postavený kurník pro slepice nenahraditelný, volný výběh jim poskytuje to, co v kurníku nenajdou. Mají v něm dostatek prostoru a příležitostí k projevování tohoto chování, což je důležité pro jejich pohodu a klid. Když mají možnost žít podle svých instinktů, jsou spokojenější a to má pozitivní vliv i na jejich zdraví.

Zdraví a kondice

Pohyb je pro slepice stejně důležitý jako pro nás. Slepice, které tráví čas venku, mají lepší fyzickou kondici, jsou méně náchylné k obezitě a souvisejícím zdravotním problémům, jako jsou onemocnění srdce nebo kloubů. Dále volný výběh pomáhá předcházet chování vyplývajícímu ze stresu, jako je škubání peří.

Zlepšení kvality vajec

Studie ukazují, že slepice, které tráví čas na volném výběhu, snášejí vajíčka s vyšším obsahem omega-3 mastných kyselin a vitamínu D. To je důsledek přirozenější stravy, která zahrnuje širokou škálu hmyzu, trav a semen, a také vystavení slunečnímu světlu.

Přirozená kontrola škůdců

Slepice jsou přirození lovci škůdců. Při volném výběhu mohou pomoci v boji proti škůdcům, jako jsou larvy, brouci a další škodlivý hmyz, čímž přispívají ke stavu vaší zahrady nebo farmy. A to nemluvíme ani o tom, že slepičí trus, tedy takzvané kuřince patří mezi nejlepší hnojivo vůbec.

Jak zařídit volný výběh

1. Zabezpečení: Zajistěte bezpečné prostředí, aby vaše slepice byly chráněny před predátory. To znamená oplocení a bezpečný kurník pro slepice, kde se mohou schovat.

2. Stín: Vytvořte jim dostatek stinných míst, kde se mohou slepice schovat před silným sluncem. Zejména v horkých letních dnech.

3. Voda a krmivo: I když mají slepice přístup k přirozeným zdrojům potravy, měly by mít stále k dispozici čerstvou vodu a kvalitní krmivo.

4. Postupné zavádění: Pokud vaše slepice nejsou zvyklé na venkovní prostředí, zavádějte je do volného výběhu postupně, aby si mohly zvyknout na nové podněty.

Umožnit slepicím pohyb ve volném výběhu zlepší kvalitu jejich života a navíc také kvalitu vajec, které snášejí. Na jejich chuti to možná nepoznáte, ale vaše tělo to zajisté ocení. Volný výběh slepic je investicí nejen do zdraví vašich slepic ale také do zdraví vašeho stejně jako vaší zahrady. A to už stojí za to, se nad tím zamyslet.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*