Sázení a moření česneku

moření česneku

Protože se nám hromadily dotazy na správnou sadbu a moření česneku, přinášíme Vám více informací.

moření česnekuSadbu česneku vždy kupujte ve vyzkoušeném zahradnictví, opravdu to není nic drahého. Jedna palice vyjde cca na 10 Kč. Důvod, proč nesázet konzumní česnek je prostý. Sadbový česnek je mnohdy už namořený, tím nám ulehčí práci. Konzumní česnek také často pochází z Číny a čínský česnek v našich podmínkách nepřezimuje.

Pokud chcete mít jistotu, že česnek nebude deformován háďátkem, je lepší ho namořit proti škůdcům. Vhodné mořidlo je Sulka. Tato chemikálie se ředí s vodou do koncentrace 5%. Stroužky v roztoku máčíme cca 6 hodin. Necháme okapat a můžeme buď namořit ještě ve vhodných fungicidech nebo rovnou sázíme.

Sadbu je ale vhodné provést až koncem října na předem připravený záhon. Půda by měla být zrytá a odležená. Řádky od sebe by měly být cca 15 cm a stroužky sázíme ve vzdálenosti 7 cm. Pokud stroužky v řadcích  nasázíte vypouklou stranou ve směru řádku, mohou být rozestupy mezi řádky jen 5 cm. Listy totiž pak porostou kolmo na řádek a nebudou si vzájemně překážet. Rostliny si nebudou navzájem překážet a stínit si, záhon navíc vypadá „uhlazeně“.

Pokud máte velmi kvalitní sadbu, lze ji použít i příští rok. Dbáme ale na to, aby stroužky byly zdravé. Česnek nesmí být zpráchnivělý a pokud jsou vidět klíčky, tím lépe.

Česnek sklízíme v průběhu léta. Jistě poznáte rozdíl oproti česneku ze supermarketu!

23 Comments

 1. Cituji ze stránek ing. Kozáka:
  „Za základ moření považujeme přípravek SULKA (5%) proti vlnovníku česnekovému (proti háďátku zhoubnému téměř neúčinkuje – ale v naší sadbě háďátko není). Moří se 6 – 12 hodin (přes noc), ne déle – může dojít k popálení. Mořicí lázeň nelze použít opakovaně.
  Je-li namořeno v Sulce dříve, je vhodné před vlastní výsadbou namočit stroužky asi na 1 hodinu do vody a po oschnutí co nejdříve vysadit.
  Proti fuzáriu není zatím žádné mořidlo, jedinou účinnou obranou je pozdní výsadby – nejlepší termín výsadby je den před zamrznutím.“

 2. Oběhal jsem obchody, poserfoval v internetu, ale rada kde je Sulka k dostání nikde.
  Samé užitečné, ale v tomto směru jalové informace.
  Lech

 3. To jste stihl nějak rychle, podle času příspěvků asi za minutu :).

  Sulka už se nevyrábí, hledejte přípravek Síra SK 520, půl litru stojí cca 100Kč a vystačí na 12l mořidla.

 4. Zdravím všechny pěstitele česneku 😉 Sháníte Sulku k moření (nejen) před podzimní výsadbou?? Zatím je stále k sehnání v ČR! Objednat jej můžete v e-shopu prodejny pro vinaře a zemědělce – Vinarsky dum Dubnany. Za Sulku v podstatě zatím neexistuje adekvátní náhrada. A pokud můžu poradit, kupte si pro jistotu i něco do zásoby (expirační doba je dostatečná). Sulce totiž skončila v ČR registrace a my doprodáváme zásoby.
  Cena je 119Kč za 1 litr.

  http://www.vinarskydum.cz/e-shop/postriky/sulka-1-litr-2.html

 5. Přečetl jsem si všechny pojednáváni a můj dotaz zní, čím raději česnek mořit, Sulkou, nebo Rowral Flo.
  Je možné mořit Sulkou i Rowralem ?

  Děkuji za informaci

 6. Milí chemici, já česnek nemořím ničím a každý rok ho mám pekný, takže možná by se bylo dobré zamyslet proč pěstovat česnek doma aby byl „zdravejší“ než v supermarketu, nebo si ho namořit třeba sírou a pak už to vyjde nastejno. Dobrou chuť.

 7. K dotazu jestli jde sazet i na jare…jde ale idealne jarni odrudy napr. Mirka,Martin apod.

 8. @Xaver Zoomer
  Myslím, že tato Vaše úvaha je poněkud zcestná. Víte, z čeho je vyrobená a co obsahuje Sulka? Víte, co je to síra? Kolik reziduí zůstane v rostlině, když se namoří sadba, a vůbec, co po tomto přípravku zůstane za rezidua a jsou nebezpečná? Používáte také i nemořené osivo zeleniny? Téměř všechno osivo zeleniny je mořené. Myslím, že odpověď na ani jednu z těchto otázek nevíte, jinak byste nemohl napsat takovýto nesmysl. Síra je prvek běžně se vyskytující v půdě. Česnek tento prvek potřebuje, dokonce česnekové silice jsou sloučeninami síry. Na moření se používá Sulka, kde je vysoká koncentrace síry (proto se při dlouhém moření může stroužek popálit). Na onom stroužku však zůstane tak malé množství (pro Vás nebezpečné síry, kterou přirovnáváte k používání nebezpečnách pesticidů během vegetace na plodiny prodávané v marketech), že po nasazení do půdy se toto množství pár kapkami vody tak rozředí, že už ničemu neublíží, naopak jej je schopna rostlina přijmout a využít. Ale koncentrace síry v půdě se tím vůbec nezvýší. Ve většině oblastí je moření sulkou nutností. To kvůli vlnovníku česnekovýmu, což je roztoč běžně se vyskytující ve vzduchu (někde se vyskytuje více, někde méně, proto třeba vy mořit nemusíte vůbec. To buďte rád, ale věřte tomu, že ne všichni mají tu možnost) a oblastech s vyšší koncentrací tohoto roztoče např. v běžných podmínkách někteří nemohou česnek skladovat déle, než 2 měsíce. Příkladně salát pěstujete, semena jsou mořena rovralem, což je karcinogen. Plodinu sklízíte po velmi krátké době, tudéž je i kratší doba na odbourání těchto látek. Přesto se jezení salátu nebojíte, ale Sulka, která se používá 10 měsíců před sklizní, je pro vás nebezpečná? Vážený pane, ne všechno, co je hnojivo nebo přípravek na ošetření proti chorobám a škůdcům, je nebezpečné. Ony fyziologické pochody v rostlině jsou strašně složité. každý říká, že průmyslové hnojivo je nebezpečné a plodiny jedovaté. Opak je pravdou. Špatný je pouze způsob využití. Pokud máte správný výsledek rozboru půdy a použijete přesné poměry prvků potřebné pro rostlinu, všechny reakce proběhnou v rostlině ideálně a konečný produkt je velmi kvalitní a zdravý. Té rostlině tak moc nezáleží na tom, jak byl daný prvek vyroben, ona si z něho udělá látky a sloučeniny sobě vlastní. Nebezpečné je jen a pouze přehnojování půd a nesprávný poměr živin. Pak teprve v rostlinách zůstávají pro člověka nezdravá rezidua. Kdyby zemědělci hnojili tak, jak mají, žádné problémy by nebyly. Jenže je potřeba šetřit, proto se nedělají rozbory půdy a navalí se tam kupa hnojiva, aby vydrželo na několik let. No všecko je ještě trochu složitější, tady máte jen krátkou podstatu problému. Pokud byste to chtěl vědět do detailu, musel byste všechny fyziologické pochody v rostlině studovat celý život…

 9. Dobrý den,kdyby někdo zháněl mořidlo na česnek SULKA,tak mám ještě nakoupené zásoby a evidentně vše nevyužiju.1l prodám za 90kč.Hezký den.Tel.606459322 Brno

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*