Jak pěstovat jemné macešky

Macešky jsou krásné květiny, které doslova rozzáří celou zahradu. V dřívějších dobách nebyly příliš oblíbené. Lidé věřili, že tyto květiny do jejich obydlí přinesou pouze neštěstí, a to byl ten důvod proč se z těchto květin staly typické zástupkyně rostlin, které se dávají hlavně na hrob.

Obliba macešek vzrostla

Dnes již naštěstí nikdo na takové pověry nevěří, a tak se pomalu ale jistě časem macešky dostávaly zpět do zahrad. Dnes se s nimi můžete setkat poměrně často, protože jde o opravdové krásky, které jsou na první pohled sice jemné, ale září všemi možnými barvami, a tak vám na tváři okamžitě dokáží vykouzlit úsměv.

Velké množství druhů

Macešky se řadí do rodu viola a v tomto rodu byste nalezli až neuvěřitelných 500 různých druhů. Vybírat tak můžete i z neuvěřitelného množství různých barev a barevných kombinací. Některé druhy se pak pěstují převážně jako letničky, jiné zase jako dvouletky.

Maceška jako léčivá rostlina

Možná jste ani netušili, že maceška je vlastně i léčivou rostlinou. Ke sběru je vhodná kvetoucí nať a pomáhá při onemocnění dýchacích cest, močového měchýře a gynekologických obtíží. Maceška se dokonce používá i jako přísada do šamponu, a to zejména z toho důvodu, že má schopnost působit proti vypadávání vlasů. Kromě toho se maceška často podává například k dezertům jako krásná a jedlá ozdoba.

Nenáročné krásky

Macešky na pěstování nejsou vůbec náročné. Ven byste je měli vysadit v období, kdy již nehrozí velké přízemní mrazíky. Pokud chcete mít jistotu, počkejte s výsadbou raději až po zmrzlých mužích, což je v polovině května. Macešky mají rády dobře propustnou půdu s velkým obsahem živin. Ke spokojenému růstu potřebují spíše rozptýlené sluneční světlo, nemají rády přímé, ostré sluneční paprsky. Dobře se jim bude dařit, pokud jim dáte dostatečnou zálivku, nesnášejí totiž sucho.

Nemoci a škůdci

Macešky se řadí mezi rostliny, které příliš netrpí na nemoci, což je velká výhoda. Škůdci je ale samozřejmě napadnou mohou, stejně jako kterékoli jiné květiny. S chutí si na nich pochutná například slimák, který představuje nebezpečí pro velké množství rostlin. Napadnout je také mohou mšice, ale to poznáte dobře dle toho, že se maceškám začnou kroutit listy. Pokud se tak stane, musíte zasáhnout, a to buď domácím postřikem, nebo chemickým.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*