Dřevěná i kovová schodiště podle vašich představ.

schodiště

schodištěMezonetové domy s maximem volného prostoru jsou již mnoho let módní záležitostí. Pokud stavíte rodinný dům nebo rekonstruujete vícepodlažní objekt, musíte vyřešit základní problém a zvolit bytelné a bezpečné schodiště do patra. Schodiště slouží nejenom k propojení jednotlivých podlaží, ale i k překonání výškového rozdílu v rámci jednoho objektu. Schodiště je vidět na první pohled a vytváří dominantu jakéhokoliv prostoru. I v menších prostorech může schodiště působit odlehčeně a nerušit celkový dojem z obytného prostoru. I když je design schodiště důležitý, hlavní požadavek na každé schodiště je jeho funkčnost. Zamyslete se zda budou schodiště používat i děti a starší lidé a zohledněte to při návrhu a volbě optimálního schodiště.

Ať už zvolíte jakýkoliv typ schodiště musíte se zamyslet nad jeho parametry, zvolit optimální příčky, schodišťové stupně, ramena a podesty, případně zábradlí. Stupeň je základní konstrukční prvek schodiště, odpovídá jednomu lidskému kroku. Podesta je šikmá konstrukce, která pomocí několika stupňů spojuje jednotlivé výškové úrovně.

Nejčastějším materiálem používaným pro výrobu schodišť v obytných i průmyslových objektech je ocel a dřevo. V každém případě by schodiště mělo respektovat nejnovější standardy a trendy pro moderní bydlení. Levnější variantou je vždy schodiště ve standardním provedení, pro atypické prostory je nutné navrhnout a vyrobit schodiště podle konkrétních požadavků. Vyšší cena je kompenzována individuálním řešením na míru a jedinečným designem podle přání zákazníka.

Firma Stadler vyrábí vysoce kvalitní schodiště a schody z prvotřídních materiálů technologií CNC zpracování. Na výběr je několik typů schodišť vhodných pro obytné prostory. Kompletní servis zahrnuje  návrh schodiště, jeho výrobu i konečnou realizaci včetně  montáže.

Celodřevěná schodiště

Dřevo se těší neklesající oblibě. Schodiště z masivu jsou odolná, velmi stabilní a vypadají dobře v moderním i klasickém interiéru. Nejčastěji používaný materiál je borové a bukové dřevo, které lze dále mořit do požadovaného odstínu. Používá se i  javor, jasan,  dub případně ořech nebo tropický mahagon. Vybrat si lze zadlabávané, schodnicové nebo vřetenové schodiště.

Nosnou konstrukci dřevěných schodišť tvoří dvě schodnice o síle 40 mm nebo 50 mm u schodišť sedlových vyfrézovaných do „pilového“ tvaru, u zadlabaných schodišť s vyfrézovanou drážka pro uložení stupňů. U vřetenových schodišť tvoří nosný prvek ocelová trubka o průměru 70 mm s dřevěnými případně nerezovými objímkami o průměru 150 – 170 mm. Povrch schodišť je lakován ekologickými vodou ředitelnými laky. Ke všem typům dřevěných schodišť si můžete vybrat dřevěné sloupky a madla, dřevěné případně nerezové příčle nejrůznějších tvarů.

Ocelová schodiště

V moderních interiérech se často volí ocelová schodiště. Kov se v moderním interiéru zabydlel. Kovová schodiště vůbec nemusí působit chladným dojmem. Velmi oblíbená je také kombinace oceli a dřeva, případně mléčného nebo čirého skla a přírodního kamene. Vybrat si můžete ze standardních schodišť, schodišť bočnicových nebo vřetenových.

U bočnicových schodišť se instalují dva rovnoběžné nosníky  z ploché oceli o síle 8 až 10 mm, které jsou ukotveny v podlaze, stropě  a stěnách.   Schodiště uloženo přes gumové manžety a podložky, které zabraňují přenášení kročejového hluku do okolních konstrukcí. Všechny montážní spoje se svařují. Zábradlí je svařované z ocelových profilů různých průřezů, přivařené k nosné konstrukci. Madla zábradlí můžete zvolit ocelová, nerezová nebo dřevěná. Nosná konstrukce a zábradlí se instaluje do hrubé stavby. Konečným omítnutím, položením podlahových krytin se zcela zakryjí použité kotevní prvky ocelové konstrukce. Během montáže ocelové konstrukce se používají provizorní stupně, které se později vymění za finální stupně ze dřeva, přírodního nebo umělého kamene či ocele. Instalace stupňů závisí na použitém materiálu. Ocelové části jsou ošetřeny proti korozi, dřevěné části jsou lakovány.

2 Comments

  1. U mě naplné čáře vyhrávají dřevěné schodiště. I když je pravda, že některé ocelové schodiště, zejména v kombinaci s ocelí vypadají také skvěle!

  2. Do interiéru rozhodně dřevěné schodiště a do garáže bych naopak dal jednoduché schodiště z roštů – je to nejlevnější a nejpraktičtější varianta.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*