Zima a plíseň jdou ruku v ruce. Je třeba zbavit se jí okamžitě

S příchodem zimních, vlhkých měsíců se doma klidně může objevit plíseň. Jde opravdu o velice nezvaného hosta, s jehož příchodem vám začíná boj. V zimě se plíseň klidně může objevit i v bytě, kde s ní v jiném roční období není žádný problém. A ačkoli se u vás objevuje třeba jen v zimě, rozhodně není dobré nad tímto problémem mávnout rukou a nijak ho neřešit. Nejde totiž jen o estetický problém, ale zároveň o zdraví vaše i vašich dětí a věřte, že s plísní v bytě nechce nikdo žít ani chvíli.

Plíseň je vytrvalá a zároveň nebezpečná

Plíseň je vlastně malá, mikroskopická houba, která ale bohužel dokáže napáchat více škod, nežli byste možná čekali. Mezi jednu z jejích vlastností patří vysoká přizpůsobivost a odolnost. Plíseň se dokáže objevit v podstatě téměř na všech materiálech a někdy i na lidském těle. Jde samozřejmě ale o naprosto jiný druh.

Plíseň může nepříjemně ovlivnit i váš život

Pokud jste si do teď říkali, že plíseň vlastně nic není, a jde jen o to, že je opravdu velice nevzhledná, musíme vás vyvést z omylu. Tato houba může váš život ovlivnit asi více, než si myslíte. Výskyt plísní u vás doma, klidně může mít na svědomí časté záněty průdušek a nosních dutin. Klidně může i za vaše časté bolesti hlavy, atopický ekzém, ale klidně může vyvolat i alergie, či způsobit, případně zhoršit astma. Pokud máte plíseň doma opravdu ve velkém množství a nic s tím neděláte, myslete na to, že v extrémních případech působí také karcinogeně a může zvyšovat riziko infarktu.

Kdo je jejím výskytem nejvíce ohrožen?

Samozřejmě, plíseň ohrožuje každého, kdo se v její blízkosti často vyskytuje. Jsou však skupiny lidí, které jsou riziku vystaveny ještě ve větší míře. Mezi ně se řadí hlavně alergici, kardiaci, lidé s nízkou imunitou, kuřáci, děti a staří lidé a v neposlední řadí lidé léčící se s onkologickým onemocněním. Již je vám tedy pravděpodobně jasné, že plíseň opravdu není nic s čím byste chtěli doma sdílet domácnost. Co tedy dělat abyste co nejvíce snížili riziko jejího výskytu?

Za vším stojí velká vlhkost

Jestli byste chtěli hledat hlavního viníka vzniku plísně v bytě, je to velká vlhkost. Abyste tedy měli možnost zjistit, jak na tom doma jste, bude skvělou volbou pořídit ideálně do každé místnosti vlhkoměr. Dnes se dá sehnat opravdu jen za pár korun, nejde o žádnou velkou investici. V létě by se ideální vlhkost měla pohybovat mezi 40 až 55 % a v zimě pak od 45 do 60 %. Vyšší hodnoty již mohou způsobovat tvorbu plísní. Určitou vlhkost doma vytváříte běžnými činnostmi, jako je vaření, sprchování, ale i běžné dýchání. Svou vinnu si na tom pak nesou i plastová okna, která těsní tak dokonale, že ven nepustí ani trochu vlhkosti.

Nezapomínejte větrat

Jestli lze nějakým účinným způsob snížit vlhkost v bytě a vyhnat z ní páry apod. je to právě větrání, které ale samozřejmě v zimě musí probíhat jinak než v létě. V letních měsících můžete mít okna otevřená klidně celý den, ať už dokořán, nebo na ventilaci. V zimě ale musíte větrat rychle a intenzivně. Na 5-10 minut otevřete okna, klidně do průvanu a důkladně vyvětrejte. Takto opakujte dle potřeby několikrát denně.

Zkontrolujte závady na domě

Někdy se může objevit závada na domě, díky které vám začne dovnitř zatékat voda. Promočená zeď pak samozřejmě začne okamžitě plesnivět. Proto je důležité nejprve zjisti, zda se nejedná o nějaký takový problém, protože ten zkrátka nevyřešíte jiným způsobem než opravou.

Jak na odstranění plísně

Existuje spousta rad a triků, jak se plísně zbavit. Bohužel ale většina z nich nefunguje tak, jak by měla a vy jen tak investujete do spousty různých prostředků, které vám nakonec stejně nepomohou. V těchto případech je jediné řešení, a to chemické protiplísňové prostředky. Při jejich aplikaci buďte opatrní a řiďte se návodem na obalu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*