Kdy je ta správná doba na odstrojení stromečku?

Zdobením stromečku pro mnohé začínají celé Vánoční svátky. Podle zvyků a pověr by se měl stromeček zdobit nejdříve den před samotným Štědrým dnem. Pokud tradice ctíte, a právě proto se do jeho zdobení nepouštíte dříve, měli byste vědět, že svou tradici má i jeho odstrojení. Kdy je tedy ten správný čas na jeho odstrojení a na celkový úklid všech vánočních dekorací tak, aby vás nemohla dostihnout žádná z pověr?

Na Tři krále

Podle nejznámější tradice je ten správný čas na úklid všech dekorací, a to včetně odstrojení stromečku právě na Tři krále, tedy 6.ledna. V tento den totiž došli Kašpar, Melichar a Baltazar až do Betléma, aby zde uctili narození Ježíše Krista. Napadlo vás někdy, jak vlastně mohli znát cestu? Celou dobu totiž následovali svit Betlémské hvězdy, která jim svítila na cestu. A zde se právě dostáváme k tradici odstrojování Vánočního stromu. Jestliže byste ho totiž ze svého domova vyhodili dříve, Betlémská hvězda zhasne a Tři králové do Betléma nedojdou. To je to, co nám říká první tradice. Šestý leden je tedy tím nejdřívějším datumem, kdy byste měli stromek a další dekorace ze svých domovů uklidit.

Svátek Zjevení Páně

Dle staré křesťanské tradice je datum 6. ledna také svátkem Zjevení Páně a tím oficiálně končí Vánoce. Tradice a pověra také říká, že ve všech dekorací z přírodních větviček jsou schovaní duchové stromů, kteří díky nám mohli v teple přečkat čas vánoční, ale nyní se již potřebují vrátit zpět do přírody. Pokud je ale budete doma držet déle, než je nutné, ohrozíte tím úrodu ovoce a zeleniny.

Na Hromnice

Pokud se se stromečkem ještě nechcete loučit tak brzo, máte ještě jednu možnost a tím je datum 2. února, tedy na Hromnice. Tato tradice je zase opřena o Keltské pověsti, a jejich uctívání boha Perúna. Ten totiž na Hromnice udělal takový rámus, že se ho lekli všichni zlí duchové a rychle se vrátili zpět do svého světa. Ozdobený stromeček byl tím, co obyčejné lidi chránilo právě před těmito zlými duchy. V tento den, kdy se ale vrátili zpět do svého světa, lidé mohli stromek odstrojit a vyhodit.

Kdy uklidit ostatní dekorace?

Ve stejný den, kdy z vašeho obydlí dáte pryč vánoční stromek byste měli také schovat veškeré ostatní dekorace. Vše si dobře uložte tak, ať je příští rok zase v pořádku najdete. Pokud si zvolíte pro úklid domácnosti datum na Tři krále, uděláte dobře. Toto datum totiž připadá na sobotu, a tak budete mít opravdu dostatek času na veškerý úklid a nebudete muset vůbec nikam spěchat. Zároveň se po úklidu budete moci napít sklenky dobrého vína a přichystat nějakou dobrou večeři.

Kam se stromečkem?

Otázka, která se tradičně objevuje každý rok. Ve většině měst město na předem určená místa přistaví kontejner, určený právě pro sběr vánočních stromků. Ideálně ho tedy vyhoďte zde. Pokud máte ale doma krb, či jinou možnost, jak jej zpracovat máte vyhráno. Jeho větve také klidně můžete použít jako ochranu před mrazem pro rostliny na zahradě a zbytek spálit.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*