Zdravý a chutný rybíz

cerveny rybiz a merunky

cerveny rybiz a merunkyRybíz byl v poslední době tak trochu opomíjeným ovocem. Šťavnaté kuličky nakyslé chuti jsou ale zase v kurzu a rybíz si nachází cestu zpět do našich zahrádek i na náš stůl. Stejně dobrý jako rybíz čerstvý nebo čerstvě zpracovaný je totiž také rybíz zavařený nebo zmrazený. Dřeň nebo mléčný koktejl v létě příjemně osvěží a dodá tělu tekutiny a hlavně vitamíny a minerální látky. Rybíz obsahuje velké množství vitaminu C, jeho konzumace posiluje obranyschopnost organizmu, pomáhá tělu v boji s rýmou, angínou a zánětlivými onemocněními, chrání oči i cévy.

Pěstování rybízu není žádná věda, ale pokud se chcete těšit z bohaté úrody bez toho, abyste museli myslet na postřiky proti škůdcům, doporučujeme vybrat některou z variant hybridů odolných proti plísňovým a houbovým onemocněním a škůdcům, především mšici rybízové, která saje na rubu listu a způsobuje kroucení, žluto červené skvrny a zastavení růstu. Vajíčka mšice přezimují v pupenech nebo kůře.

Rybíz koření mělko a proto v letních vedrech nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Po sklizni můžete rybíz prostříhat a odstranit staré letorosty, které už neplodí. Rybíz se tím omladí a vyžene nové větve.

cerveny rybizKlasikou zůstává rybíz červený

Pěstuje se ale i rybíz černý či sladší rybíz bílý či růžový. Mezi ty opravdu sladké rybízy patří z Francie pocházející odrůda Rose de Champagne.

Velmi oblíbený pro přípravu marmelád, ale i šťávy, kompotů či pečených i nepečených dezertů, je josta. Jedná se o křížence červeného rybízu a angreštu, který má ale barvu odpovídající spíš rybízu černému. Jedná se o velmi odolný a přizpůsobivý na pěstování nenáročný keř, který je občas nutné zkrotit řezem.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*