Skočec obecný rozzáří vaši zahradu

Chcete něčím rychle rostoucím oživit svoji zahrádku a váháte nad tím, co by to mělo být? Vysaďte si skočec obecný. U nás roste jako jednoletá rostlina, takže vám začne velmi záhy dělat radost. Pokud byste ale zavítali do jižnějších krajin, uvidíte skočec v podobě nízké dřeviny, ovšem i ve formě rostliny nadělá na zahradě velkou parádu. Disponuje stonky a listy příjemné nafialovělé barvy. Květy jsou nažloutlé, plody se vyznačují červenou barvou.

Semena jako klíště

Pravlastí skočce je jihozápad Asie a severovýchod Afriky. Tam se vyšvihne až do výšky 5 metrů. Zvláštní český název skočec obecný je inspirován tím, že ze zralých tobolek vyskakují semena. U nás můžete skočec vidět jako o něco menší, 3-3,5 metru vysokou rostlinu, která vás svými květy potěší v období od července až do září. Typické je pro ni, že na ní najdete hned dvoje květy, a sice samičí v nazelenalé barvě a červenohnědé samčí. Rostlina plodí typické ostnaté tobolky, ve kterých se skrývají semena. Ta mají podobu nasátého klíštěte, i proto se skočci říká Ixodus ricinus.

Potřebuje dost vody

Ideální je skočec zasadit už v dubnu, ale pokud jste to ještě nestihli, zpoždění se dá dohnat. Semena v květináči je dobré umístit někam, kde je dostatek světla a tepla. Jakmile nastanou dostatečně teplé dny, můžete rostlinu přemístit na záhon, kde je dostatečně kvalitní půda. Vyhněte se ale stanovišti s přímým sluncem a snažte se také rostlinu chránit před větrem. Dostatečně skočec zalévejte a odmění se vám. Poroste rychle do krásy.

Smrt způsobí pouhých pár semen

Buďte ale velmi opatrní. Skočcová semena totiž obsahují ricin, který je prudkým jedem. U dítěte nastává smrt po požití maximálně 3-5 semen podle hmotnosti, u dospělého 15-20 semen. Zrádný je ricin v tom, že se otrava projevuje až se značným zpožděním. Někdy se projeví brzy, třeba už 2 hodiny po pozření semen, jindy to může být až po třech dnech. Proč takové rozdíly? Roli hraje způsob požití semen. Kdybyste je rozkousali, otrava bude postupovat velmi rychle.

Zpožděné příznaky

Nejdříve se objeví příznaky jako v případě chřipky, teprve po několika dnech se přidává pálení v ústech spojené se zvracením, bolesti hlavy a následuje střevní kolika spojená s průjmem a nakonec přichází v závěrečném stadiu vnitřní krvácení. V tomto okamžiku už je ale nenávratně poškozena slezina, játra a ledviny. K úmrtí může dojít tři až pět dní od konzumace, ale klidně až týden po požití semen.

První pomoc

Skočec si bohužel oprávněně vykoledoval nelichotivější přezdívku nejjedovatější rostlina světa. Ricin je 4000 krát silnější než známý jed strychnin, kyanid trumfne dokonce 6000 krát. Možná si teď říkáte, že byste něco podobného na svojí zahradě raději vůbec nechtěli. Tuto letničku ale samozřejmě pěstovat můžete, bude ale potřeba dodržet určitá opatření. Znamená to, že by neměla být v blízkosti dětí, které by mohly vyskakující semena sníst. Semena rozhodně nesbírejte. Jestliže existuje nebezpečí, že by je někdo mohl sníst, raději plody zničte ještě před dozráním. Máte-li podezření, že už k otravě došlo, první pomocí je vyvolání zvracení a podání živočišného uhlí. Samozřejmě je nutné hned volat lékaře.

skočec
Foto: Ray Shrewsberry, Pixabay

Silné projímadlo

Ricinový olej pro svoje širokospektrální účinky užívá v různých odvětvích. Používá se v potravinářství pro výrobu cukrovinek a čokolád a v oblasti balení. V kosmetice je součástí nejrůznějších přípravků, které mají vynikající účinky na pleť. Průmysl ho zná jako užitečné strojní mazadlo. V lékařství pomáhá při vnějším užití při ekzémech, lupech ve vlasech a různých vyrážkách. Při vnitřním užití slouží jako silné projímadlo. Naše babičky radily užívat ricinový olej jako prostředek pro vyvolání porodu. Zároveň ovlivňuje i laktaci, podle výše dávkování ji buď podporuje nebo naopak zastavuje.

Toxiny zůstanou v odpadu

Olej se vyrábí lisováním semen skočce. Možná vás teď zaráží, jak je možné, že se tak extrémně jedovatá semena používají na výrobu oleje pro potravinářské účely. Olej je na rozdíl od semen neškodný. Při jeho lisování toxiny zůstanou v odpadu po lisování, takže se oleje skutečně nemusíte bát, ovšem za předpokladu, že dodržíte jeho doporučené dávkování. Pokud byste to s dávkováním přehnali, můžete si přivodit trávicí potíže. Z odpadu se potom toxiny odstraňují vařením. Výsledkem, který zbude po uvaření, je rovněž odpad, který nemůže ublížit a dá se využít třeba jako krmivo.

skočec listy
Foto: pixel, Pixabay

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*