Jak se správně starat o petrklíč

Posel jara. I tak by se dala tato rostlina nazvat. A je úplně jedno, zda květině říkáte petrklíč, prvosenka nebo primule. Stále jde o jednu a tu samou rostlinu. Jeho barevné květy každému vytvoří úsměv na rtu, protože je nám pomalu jasné, že zima je na ústupu a hlavní slovo začíná mít jaro, na které se po dlouhé zimě těší jistě každý z nás.

Ozdobu vám mohou dělat i doma

Možná jste ani nevěděli, že jde o rostlinku, kterou můžete pěstovat i v domácích podmínkách. Jen se o ni musíte správně postarat. Nebudete si ji tedy moci nechat v obývacím pokoji, protože tam na ni bude moc velké teplo, ale na chodbě či v nevytápěné zimní zahradě udělá také spoustu parády. Vyhovuje jí tedy spíše chladnější prostředí, ideálně teplota mezi 10-16 °C. Pokud nemáte doma žádnou takovou místnost, nezoufejte, můžete ji vysadit na balkon, či do truhlíku na okenním parapetu. Zde udělá také velkou spoustu parády a při pohledu na ni vám připomene, že jaro je již za dveřmi.

Jak správně vybrat

Aby petrklíč dlouho vydržel je již v obchodě nutné věnovat pozornost jeho výběru. Vždy si vyberte rostlinu na první pohled zdravou s pevnými květy a listy. Na listech ani nikde jinde na rostlině by se neměly vyskytovat žádné skvrny, které mohou být známkou houbového onemocnění, či počínající plísně. Kromě již rozkvetlých květů se snažte vždy vybrat takovou, která bude mít i pár nerozkvetlých poupat, které vám začnou vykvétat až doma. Pokud si vyberete rostlinu jen s již rozkvetlými květy může se stát, že vám do týdne odkvete a nová poupata se již neobjeví. Ověřte si také, zda je substrát v květináči mírně vlhký. Nesmí být suchý ani přemokřený. S tím souvisí i stav kořenového systému. Když se na květináč podíváte ze spodu, měli byste vidět zdravé, bílé kořínky. U správně narostlého petrklíče by na první pohled také neměla vůbec být vidět zemina, protože by ji celou měly zakrývat listy.

Kdy je vysadit do venkovního truhlíku

Petrklíč se řadí do kategorie mrazuvzdorných rostlinek, ale myslete na to, že pěstován byl ve skleníku. Pokud ho ihned po koupi vystavíte mrazům, může se stát, že to nepřežije. Do truhlíku ho můžete sázet již na konci února, ale vyberte den, kdy nehrozí velké mrazy. Především první dny po zasazení je petrklíč poměrně citlivý, a tak pokud vidíte, že se noční teplota bude pohybovat pod bodem mrazu, raději květináč přikryjte netkanou textilií, nebo ho umístěte na noc do vnitřních prostor. Přibližně týden po zasazení by již květiny měly s přehledem zvládnout teploty až do -8 °C.

Znovu pokvetou další rok

Pokud máte možnost rostlinky po odkvětu zasadit ven do záhonu, určitě tak učiňte. Další rok totiž opět vykvetou, a i když možná jeho květy nebudou již tak velké, určitě bude i nadále dělat spoustu parády.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*