Ani podkroví nemusí být tmavé

okna

Pokud uvažujete o přebudování půdního prostoru nebo uvažujete o novostavbě s podkrovními prostory, určitě Vás zaujme tento příspěvek. Na výběr máte v podstatě ze dvou řešení-buď vikýře nebo střešní okna.

Také souhlasíte, že je škoda mít půdu jako odkládácí místo všeho nepotřebného? Skosené stropy totiž mají něco do sebe i pro obytné prostory. Pokud je to ale v technických možnostech, jako osvětlení vždy raději volíme klasická okna ve štítě.

Pokud daný problém nelze řešit klasickým oknem, musíme si pomoci vikýřem nebo vyklápěcím střešním oknem. Vikýřů je celá řada, patří mezi ně čmeláky nebo volská oka. Vikýř vždy musí reflektovat tvar střechu, materiál střešní krytiny a samozřejmě stáří budovy.

Do novějších staveb a novostaveb se spíše než vikýře hodí střešní okna. My doporučujeme jejich dostatečný počet pro prosvětlení celého prostoru. Ani tato okna ale nejsou konečným řešením. Krom oken a vikýřů můžete využít i padáky (dříve se používaly jako vstup pro kominíka).

V žádném z těchto případů ale nesmíme opomenout názory památkářů, styl sousedních domků a samozřejmě praktičnost a funkčnost .

2 Comments

  1. Jak jsou tato vyklápěcí okna bezpečná třeba do dětského pokoje? Předem děkuji za odpověď. Martin Slabý, Blansko

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*