Nízké a vysoké vonící floxy

floxy

floxy

Floxy neboli plamenky jsou trvalky staré mnoho let. Dříve byly na každé zahrádce a naše babičky je obdivovaly zejména pro jejich nenáročnost a nádhernou vůni. Také díky těmto vlastnostem se dostávají do popředí i dnes. Navíc bylo vyšlechtěno mnoho odrůd, takže na své si příjde opravdu každý.

vysoký plamenekFloxy už nejsou jen klasické trvalky, ale i jako nízké skalkové kultivary (například Phlox subulata). Naopak jiné druhy (Phlox paniculata) patří s úctyhodným vzrůstem až 120 cm mezi jedny z nejvyšších trvalek.

Krom výšky, která je od miniaturních po obry, si vyberete i z mnoha barev od tmavě fialové po bílou. Floxy snesou sucho stejně jako přemokření, milují slunce, ale dařit se jim bude i v polostínu a to zejména v horských oblastech. Zde budou mít sice menší květy, ale vonět budou pořád krásně.

Pěstovat se s trochou péče dají i na balkoně. Pak je nejlepší vybrat odrůdu, která dorůstá menší velikosti. Nízké floxy snesou sucho, takže nemusíte mít strach, že seschnou třeba po odjezdu na chalupu.

Jejich využití je oprvadu všestranné a mohou Vám na zhradě vonět od jara až do podzimu. Stačí vybrat ty správné sazenice, které zakoupíte v každém dobrém zahradnictví, objednáte na dobírku nebo požádáte sousedku o odkopek.

vysoké floxy

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*