Proč byste si měli pořídit kapkovou závlahu?

Pěstování květin a domácích plodin je v našich končinách velmi oblíbený způsob, jak trávit volný čas, s příjemným výsledkem na konci v podobě krásné zahrady nebo plodin v bio kvalitě. Péče o zahrádku ovšem vyžaduje poměrně dost času a práce, proto je volba různých technologií, které vám ji usnadní, v tomto ohledu klíčová. Vedle rozvržení prostoru zahrady a výběru plodin představují jednu z důležitých oblastí také zavlažovací systémy. Přístup k řešení závlahy pak nerozhoduje jen o tom, kolik času vás bude stát kropení celé zahrady, ale také, kolik vody spotřebujete a jaká bude jeho efektivita. Ve všech těchto oblastech vyniká kapková závlaha.

Jak funguje kapková závlaha

Princip kapkové závlahy spočívá v cíleném transportu vody nebo vyživujícího roztoku přímo ke kořenům rostlin v malých dávkách. Jejím cílem je provést zavlažení tak, aby nedocházelo k nežádoucímu polévání nadzemních částí rostlin, které může vést k jejich uhnívání nebo napadení plísněmi či poškození sluneční zářením. Závlaha se v podstatě skládá z klasických prvků zahrnujících:

  • distribuční vedení (zpravidla hadice s otvory nebo nástavci pro odkapávání závlahy)
  • regulační prvky
  • čerpadlo s přívodem vody
  • příslušenství

Druhy kapkové závlahy

Základní druhy kapkové závlahy jsou ovládány ručně, v dnešní době však lze narazit také na pokročilejší či inteligentní systémy umožňující implementaci časovače spouštění a nastavení průtoku. Konkrétní řešení si zvládnete navrhnout a smontovat sami pomocí dílů, které vám poskytne řada specializovaných prodejců. Případně může nabízet sestavy pro kapkové závlahy zahrad e-shop orientovaný obecně i speciálně na zahradničení či exteriéry.

Výhody kapkové závlahy

Hlavní výhodou kapkové závlahy je její zacílení a efektivita. Zatímco běžné zalévání pracuje s velkými objemy distribuované vody, kapková závlaha toto množství optimalizuje a výrazně šetří. Jelikož se voda dostává pouze tam, kam má, dochází k velmi dobrému vyživování rostlin od kořenů po delší dobu – voda nemá čas se odpařovat tak rychle. Navíc je podpořen zdravý růst s minimalizovaným rizikem rozvoje plísní. Nevýhodou kapkové závlahy je především nutnost jejího důkladného návrhu a rozmístění, což může být pro některé zahrádkáře odrazující.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*