Co jste možná nevěděli o pýchavce

pychavka

pychavkaPrávě na podzim se mnoha lidem může poštěstit na zahradě či louce nebo na okraji prosvětlených hájů najít  jedlou  pýchavku obrovskou známou také pod názvem  vatovec obrovský (Calvatia gigantea), stopkovýtrusou houbu, patřící do čeledi pýchavkovitých (Lycoperdaceae). Za optimálních podmínek, tedy příznivé teploty a dostatku vláhy roste plodnice poměrně rychle, při změně počasí se však její růst zastaví a i plodnice menšího vzrůstu tak zestárnou, ztmavnou, měknou a jsou napadány červíky, přesněji řečeno larvami drátovců. I když lze najít zdravé pýchavky velikosti koňské hlavy, většinou se sbírají plodnice o průměru 10 až 20 cm. Plodnice obsahují velké množství výtrusů. Celá plodnice má vatovitou konzistenci a starší zralé plodnice se rozpadají do chuchvalců připomínajících vatu. Odtud také český název vatovec. Suché výtrusy se v lidovém léčitelství používaly k zastavení krvácení.

Vaříme z pýchavky

Pýchavky doporučujeme rychle zpracovat, třeba na oblíbený houbový řízek nebo mozeček, případně guláš. A co teprve gurmánský zážitek v podobě jemné pýchavkové krémové polévky podávané s osmaženou houskou. Recept je opravdu jednoduchý a přípravu zvládne opravdu každý.

Stačí pýchavku očistit, případně oloupat vrchní vrstvu, nakrájet na menší kostičky a zhruba dvacet minut povařit. Po té rozmixovat ručním mixérem, přidat deci dobrého bílého vína, sůl, bílý pepř a zahustit trochou klasické jíšky z mouky a másla. Podává se nejlépe s osmaženými krutony.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*