Čím krmit ptáky, labutě, lesní zvěř a neublížit?

Zima je tu a jako každý rok mnoho z nás začíná myslet i na zvířata. Pokud chcete udělat dobrý skutek a přilepšit zvířátkům, určitě dnešní článek nepřeskakujte. I když budete mít dobrý úmysl, může se stát, že svým počínáním uděláte více škody nežli užitku.

Pečivo, nebo cukroví?

Venkovní teploty klesly pod bod mrazu a příroda se schovala pod bílou přikrývku. V tu chvíli začínáme myslet také na zvířata a chceme jim něčím přilepšit. Ale čím? Vezmeme doma zbytky starého pečiva, nedojedené cukroví a vyrazíme ke krmelci, nebo za labutěmi? Tak takhle rozhodně ne. Vždy je třeba respektovat jídelníček daného tvora a velký pozor je třeba dávat si na pečivo. To může napáchat více škody než užitku. Pokud máte doma přebytek pečiva, raději z něho udělejte strouhanku a cukroví, které nestihnete sníst, schovejte do mrazáku.

Proč pečivo škodí

Vždyť jim to ale tak chutná! To bude určitě argument, se kterým se setkáte. Je pravda, že vodním ptákům pečivo obecně velmi chutná, ale to rozhodně neznamená, že je pro ně vhodné. Pečivo má pro tato zvířata nulovou výživovou hodnotu. Neobsahuje žádné minerální látky ani vitamíny ale za to naopak obsahuje velké množství sacharidů, díky kterým mají zvířata pocit plného žaludku a nemají pak potřebu jíst potravu se skutečnou výživovou hodnotou. Zvířata pak velmi strádají a v některých případech mohou klidně i uhynout. Pečivo také velké množství soli a jiného koření, což nedělá dobře citlivým labutím, nebo kachnám.

K rybníku se zeleninou, nebo krmnou směsí

Pokud chcete vodnímu ptactvu pomoci zvládnout zimu a neublížit jim nesprávně zvoleným krmením, vyrazte se zeleninou. Zabalit s sebou můžete klidně i slupky z mrkve. Mimo to, můžete v klidu použít i obiloviny, jakou jsou kukuřice, hrách, žito, pšenici nebo oves.

Do lesa s žaludy a bylinami

I lesní zvěř má velmi citlivý žaludek, a proto je třeba při jejich krmení určitě obezřetnosti. Ve volné přírodě málokdy uvidíte srnku, která si bude dopřávat trávu. Spíše jí uvidíte okusovat výhonky keřů, nebo byliny. Pro dokrmování v krmelcích se používá tzv. objemné krmivo, mezi které patří převážně seno. To samozřejmě nesmí být plesnivé. Nejlépe by mělo být smíchané s bylinkami, sušenou vojtěškou, maliním, jetelem a podobně. Mezi dobrý zdroj energie patří žaludy, bukvice, obilí a hrách. I s tímto typem krmiva můžete do krmelce vyrazit bez obav. S ovocem a zelenou je třeba v tomto případě být opatrní. Zvěři neublíží ale je ho třeba do krmelce dát jen trochu.

Co dát do krmítka ptákům

Stejně jako v předchozích případech, ani do krmítka nepatří zbytky z kuchyně. Skvělou pochoutkou pro ptáky jsou drcená jádra ořechů, ovesné vločky, strouhaná mrkev, tvaroh, nebo mák. V obchodech můžete ptáčkům zakoupit slunečnicová semínka, nebo již připravené lojové koule. Na ty je však třeba dávat pozor. Koule jsou zabaleny do síťky, díky které mohou vyset na stromě. Tato síťka však může být pro ptáčky pastí, protože se jim do ní může zamotat noha a ptáček v ní tak zůstane uvězněný. Proto je vždy lepší lojovou kouli vybalit a dát do krmítka, či někam položit. Ptáčci si k ní cestu určitě najdou.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*