Kdo by nechtěl mít na zahradě krásný a hustý trávník zářící šťavnatě zelenou barvou. Největší problém je udržet trávník v kondici, když je léto v plném proudu. Trávník v tuto dobu potřebuje zkrátka trochu víc péče. My si ale práci můžeme usnadnit díky automatickým závlahovým systémům.
Jak pečovat o trávník
Základem pravidelné péče je samozřejmě sečení na požadovanou velikost. Čím kratší ale trávník během parného léta bude, tím větší roli hraje pravidelná, dostatečná zálivka.
Stejně jako zalévání i sečení je lépe nechat na večer či zamračené počasí. Intenzitou hnojení lze také zvýšit nutnost častějšího sečení. Pokud má tráva dostatek vláhy i živin, připravte se na to, že bude nutné sekat dvakrát až třikrát týdně. Pokud dopřejete trávníku 4krát do roka optimální výživu, snížíte tím i riziko zamoření mechem a plevely.
Ani v případě zalévání neplatí, že čím více, tím lépe. Dobře založený trávník umí s vodou hospodařit. Vše se samozřejmě odvíjí od složení půdy a aktuálních teplot. Při největších vedrech je potřeba zalévat dvakrát týdně a při každém zavlažování použít zhruba 15 až 20 litrů vody na čtvereční metr zatravněné plochy.
Zaostřeno na automatický závlahový systém
Automatické závlahové systémy zavlažují trávník efektivně a šetrně. Nepřemokří ho a určitě hospodaří s vodou lépe než vy, když kropíte klasickou zahradní hadicí.
Výhoda v ušetřeném času je hned dvojí. Nemusíte se starat o pravidelné zalévání trávníku ani řešit, kdo zalije trávu, aby po návratu z dovolené nepřipomínal dvůr či zahrada poušť bez zeleně.
Dokonalá efektivita a bezchybné fungování závlahového systému začíná výběrem optimálního řešení pro danou plochu. Výsledný návrh již počítá s následnou pokládkou potrubí, zapojením do elektrické sítě i instalací spouštěcích systémů, ovládací jednotky, čidla srážek či šachtic pro ventily.
Ideální je, umístit automatické závlahy do nově zakládaných zahrad, ještě před vlastním založením trávníku. Systém lze ale instalovat i do starších zahrad. Na starších zahradách je nutné dělat veškeré práce s rozmyslem, aby všechny zásahy byly co nejdříve nepoznatelné.
S výběrem vhodného automatického závlahového systému i jeho instalací vám pomohou odborníci na slovo vzatí – firma Aleš Bula. Jednou z poskytovaných služeb je i servis závlahových systémů.
Zavlažujeme dešťovkou
Asi není potřeba nikoho přesvědčovat o tom, že zalévat dešťovou vodou je výhodné. Svědčí to rostlinám mnohem více než zalévání pitnou či studniční vodou. Výhoda je samozřejmě i ekonomická. Je škoda, aby dešťová voda bez užitku odtekla do kanalizace. Zachycovat srážkovou vodu do dešťové jímky přitom není nic složitého. Dešťovou jímku lze samozřejmě napojit na automatický závlahový systém. Jednodušší alternativou je k jímce připojit hadici.
Buďte první kdo přidá komentář