Že je tetanus nebezpečné onemocnění u lidí, ví asi většina ze čtenářů. Že se však jedná o ohrožení, které směruje i na chovnou zvěř, je možná méně známé.
Co je to tetanus?
Bakterie, které způsobují tetanus, žijí a přežívají po mnoho let v půdě a hnoji. To znamená, že ovce a skot na pastvě, jsou ohrožena tetanem zejména po poranění způsobeném standardními výkony (kastrace, odrohování, telení, zranění nehtů, poranění od kůlů). Potenciálním rizikem jsou také rány způsobené při stříhání, stejně jako používání gumových podvazků pro stahování ocasů.
Onemocnění se vyskytuje u zvířat všech věkových kategorií. Postižení se u zvířat obvykle projevuje ztuhlostí a svalovými křečemi, které ve většině případů postupují, až se zvíře zhroutí, není schopno stát a nakonec uhyne, často v krátké době.
Bakteriemi lze kontaminovat jakoukoli ránu, příznivé podmínky pro vznik spor v ráně jsou pro bakterie příznivé. Doba mezi infekcí a onemocněním může být velmi krátká (dva nebo tři dny) nebo poměrně dlouhá (čtyři týdny a více), v závislosti na tom, jak dlouho trvá, než se v kontaminovaném místě vytvoří nízká hladina kyslíku.
Existuje účinná léčba?
Onemocnění lze snadno předcházet, a to očkováním zvířat proti tetanu, ale obtížně se léčí. Pokud jsou však příznaky zjištěny velmi brzy a nemoc není příliš závažné, může být léčba úspěšná pomocí terapeutik, jako je antitoxin a antibiotika. Injekce relativně malé dávky antitoxinu, jako je minimální dávka doporučovaná pro prevenci, pokud je podána během několika hodin po poranění, by měla poskytnout účinnou ochranu po dobu obvyklého nebezpečí. Léčba klinických případů může být nákladná a nemusí být vždy úspěšná a bohužel ve většině případů jsou zvířata často nalezena mrtvá.
Případy tetanu u zvířat si vyžadují spolupráci se specialisty, ideálně s veterinárními lékaři, kteří mají zkušenosti s chovnými zvířaty. Např. Veterina Kleisslova (www.veterinakleisslova.cz), která se nachází v Plzni, disponuje nadstandardním vybavením a zahrnuje i služby pohotovosti.
Vakcinace proti tetanu
Tetanu lze snadno předcházet pomocí účinného vakcinačního programu, do kterého je zapojena i veterina Plzeň. Vhodnou ochranu docílíme pomocí vakcíny z řady Ultravac® nebo Glanvac® společnosti Pfizer, které zahrnují ochranu proti tetanu, kromě dalších život ohrožujících klostridiových onemocnění. Přípravek Glanvac® rovněž zajišťuje kontrolu sýrovky u ovcí a Ultravac® 7v1 poskytuje ochranu také proti leptospiróze u skotu.
Buďte první kdo přidá komentář