
Co zahrádkářům na obloze přinese zbytek června? Moudrosti našich předků nám nabízejí nejrůznější pranostiky, jak červnové počasí ovlivní zahrádkáře. To nejznámější je samozřejmě Medardova kápě: čtyřicet dní kape. Znamená to, že mohou přijít typické červnové deště.
Co nám k červnovému počasí říká lidová slovesnost?
- Červen studený, sedlák krčí rameny.
- Jestli v máji neprší, červen to dovrší.
- Když máj vláhy nedá, červen se předá.
- Na mokrý květen přichází suchý červen.
- Suchý květen – mokrý červen.
Podzemní vody jsou na tom lépe
Pranostiky shodně tvrdí, že když v květnu příliš vláhy nepřijde, v červnu nám to nebe vynahradí. Naopak, v případě, že v květnu prší hodně, červen bývá suchý. Jak tomu bylo v minulosti? A bude letos? V minulých letech odborníci často upozorňovali už během dubna, že hrozí sucho. Letos je to jinak. V zimě bylo dost srážek i sněhu. Znamená to, že by mělo být v půdě dost vody. Ovšem záleží i na regionech. Zatímco některé mají srážek dost, jinde by jich mohlo být klidně i trochu více. Celkově je ale třeba říci pozitivní zprávu, a sice nedostatek podzemních vod v minulých letech se začíná kompenzovat.
Nejistá úroda ovoce
Jaro ovšem bylo spíše studené, což se podepsalo na zpoždění růstu plodin. Někde až o měsíc. Mrazíky hodně potrápily ovocnáře. Hodně záleželo na tom, kdy stromy kvetly. Pokud se trefily do období mrazíků, nelze od nich čekat žádné zázraky. Majitelé sadů vidí letos asi nejlépe úrodu jablek, jabloně totiž odkvetly poměrně dobře. Úplně nejhůře na tom nemusí být ani třešně. S meruňkami je ale horší. Zkrátka velmi záleží na tom, kdy kvetly.
Brambory se mají dobře, trpí rajčata
Zatímco pro některé rostliny je přebytek vláhy fajn, pro jiné naopak. Třeba cibule, česnek a brambory se mají docela k světu, očekává se dobrá úroda. Podobně je to na tom i mrkev. Rajčata ale trpí. Chlad a příliš deštivé dny jim přinášejí potíže a nejeden zahrádkář se proto už rozhodl k nové výsadbě z kelímků na záhony, protože ta, co už má na zahradě, je zaražená a nejeví chuť k růstu.
Vzpruha pro jahody a teplomilné rostliny
Pěstitelé také toužebně vyhlížejí slunce, a proto dny plné svitu přicházejí jako na zavolanou. Dodají vytouženou chuť a šťávu jahodám, které ještě zrají na záhonech. Jahody totiž chtějí nejdříve pořádnou porci vláhy a následně slunce. Když slunce nemají, pořádně je trápí plíseň. Teplo také přinese více než vítanou vzpruhu rostlinám, které ho milují. Máme na mysli cukety, dýně a také patizony. Jejich růst se zasekl, i proto mnoho zahrádkářů, kteří je pěstují, už sahalo po další výsadbě. V chladnějším a deštivějším období se více dařilo rostlinám, které nejsou tak teplomilné.
Bude teplo i déšť
Co tedy mohou zahrádkáři očekávat ve druhé polovině června? Dlouhodobá předpověď uvádí, že pro červen budou typické výkyvy počasí. Znamená to, že se bude střídat několik chladnějších deštivějších dnů s teplými a slunečnými dny. To se ostatně už děje. Po studenějších dnech přišlo oteplení. V závěru měsíce by měly přijít bouřky z tepla a déšť, vodu poté vystřídá opět slunečno a teplo.
Buďte první kdo přidá komentář