V dnešní době je kladen velký důraz na recyklaci, potažmo třídění odpadových materiálů. Ve městech na sídlištích se kromě popelnic na plasty, papír a sklo začínají objevovat čím dál tím častěji i popelnice na bio odpad, kam patří všechny biologicky rozložitelné zbytky z kuchyně.
Majitelé domků se zahradou mohou řešit problém s bio odpadem ještě efektivněji – kompostováním. Získají tak přírodní účinné hnojivo pro vlastní zahradu. Založením kompostu se poměrně výrazně sníží produkce směsného odpadu, v popelnici nebudou hnít a zapáchat zbytky jídla a kompostováním zbytků po sklizni, trávy a dalšího odpadu ze zahrady vracíte živiny zpět do půdy.
Na prostorné zahradě si většina lidí založí stabilní větší kompost. Jeho nevýhodou je horší odebírání spodního zkompostovaného materiálu a čas od času bude nutné vyklopení kompostu a jeho přerovnání. Menší kompaktní kompostéry využijete na menších zahrádkách. Jejich výhodou je snadné odebírání kompostu spodními výklopnými dvířky. Nevýhodou je větší choulostivost na změny počasí, zejména promrznutí a vyschnutí, které velmi citelně zpomalí rozklad organického materiálu pomocí mikroorganismů.
Mikroorganismy, které jsou pro kompostování základem, potřebují ke svému množení vlhko, kyslík a dostatečnou teplotu. Nastartovat a zrychlit rozkladné procesy pak můžeme pomocí urychlovačů kompostování, které zkrátí zrání kompostu ze dvou až tří let třeba i na pouhých půl roku.
Další možností zpracování bioodpadu jsou vermikompostéry, o nich ale zas někdy příště.
Buďte první kdo přidá komentář