Krásně kvetoucí pokojové azalky

postrikovac maly rucni

postrikovac maly rucniNa mnoha zahradách a v mnoha parcích můžeme obdivovat nádherně kvetoucí rhododendrony a azalky, patřící do čeledi vřesovcovitých (Ericaceae). Krásu jejich květů si ale můžeme užívat i v interiéru. Indická azalka je bohatě kvetoucí pokojová rostlina, která potěší barevnými květy kompaktního tvaru i během nevlídných zimních měsíců.

Pokojové azalky byly vyšlechtěny ze vzrůstem ne právě malých rostlin druhu Rhododendron simsii. V současné době je k dispozici mnoho různých kultivarů kvetoucích bíle, různými odstíny růžové, červené a fialové. Liší se i tvarem a vzhledem květů, které mohou být jednoduché, poloplné a plné, drobnokvété i velkokvěté. Koupit můžete i stromkovou variantu azalky na kmínku.

Indické azalky kvetou v období od podzimu do jara. Cílem šlechtitelů je zvýšit odolnost pokojových azalek k vyšším teplotám, které jsou v interiérech běžné.Azalky jsou skvělým dárkem a dekorativní rostlinou pro vánoční období a svátek Svatého Valentýna.

Pěstujeme pokojové azalky

Stejně jako jiné azalky, jsou i indické azalky rostlinami kyselomilnými, kořenícími jemnými kořínky. Není problém koupit jiš připravený dostatečné vzdušný a propustný substrát s přípdavkem rašeliny, s pH mezi čtyřmi a pěti. Pro případ přelití je důležité dopřát hrnkovým rostlinám dostatečně silnou drenážní vrstvu. Pokud použijete vhodný substrát, není nutné během kvetení rostliny již nijak přihnojovat. Zeléváme nejlépe dešťovou nebo alespoň odstátou vodou. Substrát by neměl zcela vyschnout ani být trvale přemokřený. Pokud už dojde k přeschnutí kořenového balu, doplníme vodu několika hodinovým ponořením do nádoby s vodou.

Azalky upřednostňují teploty kolem 18ti až 20ti stupňů, proto jim bude dobře v chodbách a halách, případně ložnicích, kde se netopí. Je dobré se vyvarovat míst poblíž topení. Chladnější místo prodlouží dobu kvetení azalky. Přesto bychom měli vybrat místo, kde je dostatečné světlo, ale kam nepraží přímé slunce. Doporučuje se rostlinu pravidelně rosit.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*