Jednou z léčivek, které jsou používány od pradávna, je Ostropestřec mariánský (Silybum marianum), který patří do čeledi hvězdicovitých (Asteraceae). Je to jednoletka nebo dvouletka poměrně náročná a pěstování, alespoň v našich zeměpisných šířkách. Ostropestřec je vzrostlý poměrně dekorativně vypadající bodlák dorůstající do více než metrové výšky, s vykrajovanými zubatými listy s bílými skvrnkami a květy výrazné purpurové barvy. Kvete od začátku léta až do září. Semena plná léčivých látek dozrávají začátkem podzimu. Jsou to lesklé asi 8 mm velké světle hnědé nažky s tmavě-hnědým žíháním a žluto-okrovým lemem na vrcholku a s chmýřím.
I když ostropestřec občas zdobí nějakou tu zahradu u nás, nejběžněji se vyskytuje na pobřeží Atlantiku. Roste ve Francii i třeba v Anglii na vhodných stanovištích s dostatečným množstvím slunečních paprsků a teplým podnebím.
Ostropestřec jako léčivka
Ostropestřec byl hojně využívanou léčivou rostlinou již v minulosti. Používali se kořeny, listy a plody. Kvůli jeho trnům se mu říkalo Kristova koruna. V Antice se Ostropestřec používal jako lék při hadím uštknutí. V 17. století byl objeven účinek na játra, krevní tlak a zažívání. Používán byl mimo jiné i na potlačení depresivních stavů a melancholie.
V dnešní době se používají plody ostropestřce mariánského, a to hlavně na problémy s játry, detoxikaci a záněty žlučníku. Používá se i jako prevence nejrůznějších jaterních onemocnění. Je to silný antioxidant a jako podpůrný prostředek pomáhá po chemoterapii, při otravách i problémech s trávením, žlučníkových kamenech či problémech se slinivkou a dvanáctníkem. Pro správné dávkování účinných látek můžete zvolit výtažek z ostropestřce ve formě tobolek.
Ostropestřec mariánský má poměrně vysoký obsah cukrů, tuků i bílkovin. Obsahuje i flavonolignany, aminokyseliny, silice a hořčinu. Hlavní účinnou látkou je silymarin.
Více informací najdete na www.zdravi-nemoc.cz.
Buďte první kdo přidá komentář