Stále oblíbenější řeřicha

klíčící řeřicha

klíčící řeřichaTaké jste dostali během vlny nezvyklých jarních veder chuť na křehký šťavnatý lehký salátek? I u nás je naštěstí sortiment salátů bohatší, než byl ještě tak před deseti patnácti lety. I Češi si zvykli na polníček, pampelišku nebo třeba řeřichu.

Řeřicha setá není samozřejmě žádnou pěstitelskou novinkou, pěstuje se staletí a její obliba se do našich zeměpisných šířek rozšířila z orientu. Kromě již zmíněné řeřichy seté existuje mnoho dalších druhů řeřichy.

Dříve se řeřicha používala jako léčivá rostlina do mastí a čajů, v dnešní době se používá jako jarní a zimní zelenina bohatá na vitamíny jako je třeba vitamín C, ale i minerály, například draslík, vápník, fosfor, sodík nebo železo. Díky obsahu vitamínu C se používala ve středověku proti kurdějím, podobně jako kysané zelí. Obsažený draslík má zase močopudné účinky, konzumace řeřichy se proto doporučuje i během detoxikačních kůr. Řeřicha také podporuje dobré trávení. Díky mírně štiplavé chuti výborně dochutí zeleninové saláty, ale třeba i sendviče.

Řeřicha není nijak náročná na pěstování. Klidně si ji zasaďte do truhlíku nebo květináče a budete mít čerstvé lístky vždy po ruce. Výborně poslouží třeba v zimě, kdy je nabídka zeleniny omezenější a zelenina není vždy zrovna kvalitní a čerstvá. Semínka řeřichy rychle a snadno vyklíčí třeba na navlhčené vatě v misce vložené do mikrotenového sáčku. Už za několik dní můžete sklízet vyklíčené rostlinky nebo můžete počkat až povyrostou ještě více, případně je zasadit a z rostlin vysokých zhruba deset centimetrů postupně odstříhávat jen vrchní část, která rychle doroste. Konzumovat můžete nejenom listy řeřichy, salát nebo jiný pokrm můžete ozdobit i hezky vypadajícím, oranžovým, žlutým nebo červeným květem řeřichy.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*