Skočec je krásná a neobvyklá květina, která však svou výškou může přerůst i některé stromy. Napohled jde o velmi zajímavou letničku, která během jednoho roku svého života dokáže dorůst do opravdu neuvěřitelné výšky. Pro zahradu se tak snadno stane zajímavou dominantou. Je však důležité vědět, že za krásu se leckdy platí, a proto je skočec jednou z nejvíce nebezpečných rostlin.
Tato rostlina pochází ze dvou kontinentů, a to ze severní Afriky a také z jihozápadní Asie. V těchto zemích naprosto běžně dorůstá do stejné výšky jako velké množství stromů. Ale ani při pěstování v našich končinách nezůstává pozadu. Pěstujete se jako letnička a za takto krátké období dokáže dorůst až do neuvěřitelné výšky, která činí kolem čtyř metrů. Spíše než květinu, vám tak na první pohled může připomínat pěkně rozrostlý keř. Se začátkem měsíce června až do konce září se na rostlině začínají tvořit květy, které jsou sice na pohled krásné, ale zároveň se v nich poté začne tvořit smrtelné nebezpečí. Samčí květy jsou zbarvené do červenohnědé barvy a samičí pak do zelené. Z květů se poté tvoří plod, který představuje tobolku, plnou jedovatých semen. Tato semena ve chvíli, kdy dozrají, vyskočí pryč z tobolky do velké vzdálenosti. Odtud právě pochází český název skočec.
Jedovatost skočce
Semena této rostliny jsou velice jedovatá. Dokonce by jejich jed měl být horší nežli kyanid. Nebezpečí také spočívá v tom, že semena odskočí po dozrání pryč od rostliny, a tak nemůžete vůbec vědět, jak daleko se mohla dostat. Jed, který obsahují se nazývá ricin. Smrtelně jedovatý je pro všechny od dětí, přes dospělé až po zvířata. Pro člověka je smrtelná konzumace již 16 semen, u dětí stačí jen 3 semena. Pokud máte malé děti, nebo zvířata, rozhodně tuto rostlinu nepěstujte. Představuje pro ně opravdu smrtelné nebezpečí. Otravu těmito semeny navíc nemusíte ihned poznat. Nejprve se může projevovat jako klasická chřipka. Jenže do týdne přichází smrt prudkým zhoršením stavu a to průjmy, zvracením, a pocitem pálení v ústech. Nakonec nastane vnitřní krvácení, které je již fatální. Pokud víte, že někdo z vašeho okolí pozřel tato semena, nebo na to máte jen podezření, neváhejte a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Na pohotovosti vám samozřejmě pomohou, jen se musíte dostavit včas.
Při pěstování dodržujte pravidla
Pokud stále tuto rostlinu pěstovat chcete, musíte s ní zacházet podle určitých pravidel. Pokud nechcete, aby se semena rostliny dostala ven, musíte se jich zbavit ještě před dozráním. Proto je z rostliny odstraňte a zlikvidujte. Ze skočce při manipulaci může vytékat mléko, které je mírně jedovaté a může způsobit vyrážky a podráždění kůže, a proto raději pracujte v rukavicích.
Samotné pěstování skočce není nic náročného. Bude spokojen, pokud ho vysadíte na místo slunečné a dobře ochráněné před silným větrem. Potřebuje zeminu bohatou na živiny a častou zálivku. Rozhodně při výsadbě myslete na to, že se velmi rozroste, a proto pro něho vyberte dostatečně velké místo.
Buďte první kdo přidá komentář