Jak na vyčištění matrace od těch nejběžnějších skvrn

Nějaká ta nehoda se stane vždy, a to i když si dáváte velký pozor. V případě, že máte malé děti, je skoro jistota, že se jejich matrace jednou ušpiní. Ale rozhodně nezoufejte, protože vše lze řešit a rozhodně to neznamená, že hned musíte kupovat novou, a to ani v případě těch více odolných skvrn. Základem je vědět, jak na to a pak už si s tím dokážete určitě hravě poradit.

Čistit matraci je důležité

Pravidelné měnění ložního prádla je již standardem pro každého. Čistění samotné matrace pak ale už většina z nás zanedbává, a proto je správný čas na nápravu. Matraci byste měli také čistit pravidelně, a to i v případě, že na ní nejsou žádné viditelné skvrny. Pokud máte možnost sundat z ní potah, máte o trochu práce hned méně, protože jej můžete vyprat v pračce a pak už jen vyčistit samotnou matraci bez potahu. Tu je nejprve dobré co nejlépe vyluxovat abyste z ní odstranili všech prach, pyl, zbytky kůže, chlupy, plísně ale i nezvané hosty v podobě roztočů. Pokud jsou na matraci nějaké skvrny, tak je nutné při jejich čistění postupovat individuálně dle toho o jaké skvrny jde.

Skvrny od moči

Pokud máte děti asi moc dobře víte, že počůraná matrace je jeden z největších problémů. Ale i tato nepříjemná skvrna odstranit lze. Na zápas s ní si budete muset připravit jedlou sodu, 3% peroxid vodíku a saponát. Peroxid smíchejte spolu se sodou v poměru 5:1 a do této směsi přidejte ještě 2 kapky přípravku na mytí nádobí. Aby vše fungovalo tak, jak má bude důležité přesně dodržet tento poměr. Směs dejte na skvrny a nechte působit, dokud zcela nezaschne. Čím déle působí, tím větší šance na úspěch. Matraci poté otřete a uvidíte, zda jste byli úspěšní. Pokud skvrna stále odolává, využijte sílu pracího prášku, který smíchejte s vodou do konzistence kašičky. Naneste na matraci a nechte působit půl hodiny. Směs poté odstraňte a na skvrnu ještě položte hadřík, který namočíte v peroxidu a opět nechte působit. Vyčištěnou matraci pak nezapomeňte důkladně vyluxovat, ať jí zbavíte veškerých zbytků po čištění.

Skvrna od krve

Pokud potřebujete odstranit tuto odolnou skvrnu, nikdy na ní nesmíte použít teplou vodu, jinak bude mít vaše práce spíše opačný efekt. Skvrny od krve se vždy myjí pomocí studené vody. Tou ji nejprve lehce opláchněte a poté si připravte čistící směs z peroxidu vodíku, jedlé sody a přípravku na nádobí. V tomto případě smíchejte jeden hrnek peroxidu a jednu polévkovou lžíci sody a přípravku na nádobí. Směs poté naneste na matraci a nechte působit až do jejího zaschnutí. Vše poté opět vyluxujte.

Skvrna od potu

Tento typ skvrn je také jedním z těch nejběžnějších, se kterým se potýká téměř každý. Její odstranění je naštěstí velice jednoduché. Postačí vám k tomu jedlá soda, kterou vmasírujte do skvrny a nechte působit. Poté vše důkladně vyluxujte. Pokud vám tento způsob nepomůže, můžete vyzkoušet jedlou sodu, peroxid vodíku a saponát ve stejném poměru, jako v případě skvrn od moči.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*