Netřesk, malý poklad, který vám roste na zahradě

netresk lecivy

Možná, že pěstujete netřesky pro jejich zajímavý vzhled a netradiční způsob pěstování, ale věděli jste, že netřesk je takový malý zdravotní zázrak? Jde totiž o opravdu zajímavou léčivou rostlinu, která má na naše zdraví velice pozitivní účinky.

Netřesk jako ozdoba

Netřesk se nejčastěji pěstuje jako rostlina, která se hodí do skalek. Krásně je svým netradičním vzhledem totiž dokáže ozvláštnit a přilákat oko nejednoho kolemjdoucího. Nejde však jen o květinu, která vás okouzlí svým vzhledem. Netřesk je totiž zároveň léčivou bylinou, která vám může pomoci hned od několika zdravotních problémů a dokonce vám může pomoci i při cestě za plochým bříškem.

Využití netřesku

Pokud jste někdy navštívili Holandsko, možná vás tato informace o netřesku, jako léčivé bylince ani zase tak moc nepřekvapila. V této zemi se totiž naprosto běžně můžete setkat s využitím jeho mladých lístků do salátů. Ty nejlépe fungují v kombinaci s octovou zálivkou. Nikdy neuvidíte, že k nim budou podávat zálivku na bázi smetany, či majonézy.

Netřesk střešní

Aby to nebylo zase tak jednoduché, nemůžete jako léčivou bylinku využít úplně veškeré druhy netřesku, ale pouze netřesk střešní, který se také někdy nazývá zední, či Sempervivum tectorum. Tento druh můžete bez obav užívat jak vnitřním způsobem, tak i vnějším. Tento druh bývá velice často označován, jako česká aloe vera.

Která část netřesku se sbírá a kdy?

Pro léčivé účinky se používají listy, ze kterých se vymačká jejich šťáva. Velkou výhodou je, že listy můžete sbírat celoročně, protože netřesk se řadí mezi mrazuvzdorné rostliny. Nejvíce léčivých látek ale i v netřesku, stejně jako u téměř všech bylinek, můžete najít především na jaře. Netřesk obsahuje i nižší množství alkaloidů, a proto není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Kromě toho v této rostlině naleznete také vápník, hořčiny, sacharidy, kyselinu mravenčí a jablečnou, nebo pryskyřici.

Na co se dá netřesk využít?

Jestliže vás bodne nějaký hmyz, způsobíte si menší poranění, či popáleninu, může vám pomoci rozmačkaná dužina z listů netřesku. Účinkuje i při zánětu středního ucha, postačí nakapat dvakrát až třikrát denně čerstvou šťávu do bolavého ucha. Kromě toho funguje jako první pomoc při nachlazení a dá se také užívat jako prevence na podporu imunity.

Netřeskový čaj na zrychlení metabolismu

Netřesk bude výborně stimulovat metabolismus. Pokud se pokoušíte zhubnout, zkuste netřeskový čaj zkombinovat se cvičením a pravidelnou a vyváženou stravou. Uvidíte, že vaše bříško se začne postupně zmenšovat. Jeho příprava není nic složitého, budou vám stačit 4, nebo 6 listů z netřesku, dle velikosti. Ty rozdrťte a zalijte 250 ml vody. Dejte na sporák a vařte asi 15 minut na mírném stupni. Poté nechte zchladnout a pijte 1/4 hrníčku až 4x denně.

Netřeskový med

Pokud máte na zahradě opravdu velkou zásobu netřesků, můžete si zkusit doma udělat i netřeskový med. Na jeho přípravu budete potřebovat 250 g čerstvých netřeskových listů a 500 ml medu ve vysoké kvalitě. Listy umyjte, nakrájejte nadrobno a smíchejte s medem. Vzniklý med přelijte do sklenic, které obalte potravinářskou folii, zavíčkujte a nechte asi týden hezky uležet. Med si uchovávejte v lednici. Užívat ho můžete na posílení imunity, a to jednu čajovou lžičku ráno před snídaní.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*