Obklady pro koupelny v klasickém i originálním stylu.

Rako Wenge

Rako WengeKaždý chce mít krásnou a maximálně funkční koupelnu. Každý si ale podpojmem krásná a funkční koupelna představuje něco trochu jiného. Někdo volí do koupelny pouze sprchový kout, jiný nedá dopustit na prostornou vanu. Pokud je to jen trochu možné preferuje většina lidí koupelnu skýtající dostatek prostoru. Mezi obkladačkami a dlažbami české provenience dominují produkty Rako.

Styl a dekory v koupelně

Barevné cítění každého je jiné, a tomu je přizpůsobená i bohatá nabídka obkladů Rako, ze které si vyberou ti nejkonzervativnější milovníci klasiky, příznivci minimalistického stylu s důrazem na čistost a jednoduchost, stejně tak jako milovníci originálního jedinečného pojetí každého interiéru.

Samozřejmě že i obklady do koupelny a dlažba reflektují aktuální módní trendy. Většina lidí, ale plánuje koupelnu v nezměněné podobě používat mnoho let, a tak se při výběru barevných kombinací i dekorů drží spíše při zemi, to znamená, že se vyvaruje barevných výstřelků i velmi výrazných dekorů, které by se časem mohli omrzet. To ale v žádném případě neznamená, že koupelna by měla být pouze ve fádních modrých tónech. Zajímavé je oživit větší plochy obkladů zajímavým detailem v podobě výrazné listely nebo dekorační kachličky.

V posledních letech jsou preferovány spíše velkoformátové obklady. Málokdo volí klasický formát 15 krát 15 cm. Pokládka velkoformátových obkladů je rychlá, za předpokladu dobře připravené hladké plochy. Velkoformátové obklady celkový dojem z prostor opticky zvětší. Navíc minimum spár, znamená jednodušší čištění koupelny. Na druhé straně zůstávají stále velmi oblíbené mozaiky všeho druhu. Velmi působivě vypadají i obklady a dlažba v přírodních odstínech nebo s přírodními motivy. Teď nemáme na mysli dekor květů, ale spíše strukturu kůry dřeva, vzhled kamene či malých oblázků, listů kapradin, stonků bambusu a podobně. Velmi dobře vypadá i kombinace obkladů stejného druhu, lišících se pouze o jeden či několik barevných odstínů. Výběr obkladů a dlažby pro koupelnu, ale i kuchyni může být tedy celkem zábavná hra.

Koupelny v panelových domech

I koupelna v paneláku může splňovat vysoké nároky kladené na moderní bydlení. Nejsnazším řešením renovace staré koupelny je použít obklady přímo na umakartové jádro. Pozor, toto řešení má mnoho omezení. Pokud chcete obkládat umakartovou desku je nutné použít speciální, k tomuto účelu určené lepidlo případně speciální penetraci, která naruší povrch desek, aby k nim lepidlo na obklady dobře přilnulo. Pak už stačí zvolit kvalitní obklady, které se vám budou nejvíce líbit.

Finančně nákladnější, ale variabilnějším řešením je zvolit vybourání starého umakartového jádra. Poté můžete zvolit příčky ze sádrokartónových, případně sádrovláknitých desek nebo koupelnu vyzdít. Na všechny zmíněné povrchy se obklady kladou snadno a rychle.

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*