Rychle rostoucí dřeviny…

japonsky topol

aneb co sadit, abychom měli brzy na zahradě útulno.

Přestěhovali jste se do nového domečku a vaše zahrádka zeje prázdnotou? Chcete si zajistit soukromí, nebo si zahradu jen zútulnit? Můžete zvolit malé zahradní stavby, stínící prostředky nebo živé ploty. Službu vám udělají různé druhy popínavých rostlin, ale i mobilní zeleň. Zajímavým prvkem může být i bambusová stěna, které ač je z orientu, odolá i mrazům. Kdo však touží po klasické dřevině, je i tady spousta možností, kterou z nich vybrat. My pro vás máme pět tipů, na ty s největším ročním přírůstkem.

Topol

Japonský topol patří v České Republice mezi nejrozšířenější pěstované rychle rostoucí dřeviny. Pro pěstování je velmi nenáročný. Před výsadbou musíme jeho stanoviště jen důkladně odplevelit, zorat a můžeme vysadit. Jediné na co musíme u topolu dbát je vydatná zálivka. Vzrostlý strom je vhodné vysazovat v období od jara do podzimu. po zhruba 5 letech se můžeme radovat ze vzrostlého a velmi hezké stromku.  V prvních letech roste opravdu velmi rychle, roční výškový přírůstek může v tomto případě dosahovat až tří metrů. Oproti jiným dřevinám nemá japonský topol v našem prostředí skoro žádné škůdce, díky čemuž je ideální dřevinou k pěstování.

Vrba

Vrba je dřevina dorůstající do výšky 20 m. Můžeme ji pěstovat jako široký, vzrostlý a silný strom, ale také jako nízký keř. Vyžaduje vlhčí hlinitopísčité až hlinité půdy, slunce až mírný polostín. Vrbu můžeme velmi dobře tvarovat a přizpůsobit svým potřebám. Vrba je vhodná zejména do vlhké půdy. Velmi oblíbená je “kroucená” vrba. Její roční přírůstek je 25-40 cm v mládí až 60cm, keř po 10 letech dosahuje výšky 2-3m. Tím, že vrba preferuje mokré stanoviště a důkladnou zálivku, jsou proutky nasáklé vlhkostí pružné a ohebné. Toho můžeme využít při tvoření z proutků a aranžování.

Olše

Olše je také poměrně rychle rostoucí dřevina. Její roční přírůstek je 30-60 cm. Do zahrady je vhodná olše lepkavá, která dorůstá jenom zhruba do výšky 4 m. Olše šedá se hodí více do parků, dorůstá totiž až do výšky 15 m. Jedná se o dlouhověkou a poměrně nenáročnou rostlinu. Zvládne slunné i stinné místo, potřebuje ale dostatek vlhkosti. Vhodnou půdou pro olši je půda hlinitá až jílovitá. Od března se na stromě objevují květy – jehnědy, které nám zajímavě zpestří naši zahradu.

 

Líska 

Líska je dřevina, kterou můžeme pěstovat jako keř i vzrostlý strom. Jako keř se skvěle hodí i pro vybudování živého plotu. Kromě plodů – lískových ořechů, ji v zahradě využíváme jako větrolam nebo pro zpevnění půdy. Roční přírůstky jsou mezi 30 až 70cm.

Lípa

Lípa je velmi odolný strom. Snáší plné slunce i polostín, ale stejně jako ostatní rychle rostoucí dřeviny vyžaduje vyšší zálivku. Je tedy vhodná do vlhčí půdy. Kůra lípy je v prvních letech hladká, později začíná přirozeně praskat a stane se tak velmi zajímavým dekoračním prvkem zahrady. Roční přírůstky jsou kolem 40cm. Květy lipového stromu nejen krásně voní, ale lipový květ má mnohonásobné použití. Od velmi dobře známého čaje, po méně známý sirup či olej.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z variant, pohled do vaší zahrady bude určitě nádherný.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*