Jak se postarat o pokojové rostliny, když jste na dovolené?

Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte o tom, jak ji oblíbené rostliny přežijí bez vás. V tomto případě má dobrý soused cenu zlata – dáte mu klíč a on zalévá květiny během vaší nepřítomnosti. Je dobré, když mu necháte návod na zalévání na kusu papíru ‒ vy sami víte nejlépe, kolik vody daná květina potřebuje a jak často je třeba ji zalít.

Napište tipy

Když se bojíte, že začínající zahradník bude zaměňovat vaše rostliny, dejte na květináče čísla, a na kus papíru mu napište tipy ‒ které číslo kolik potřebuje vody a v jaké frekvenci (ať už je třeba nalít vodu přímo do květináče nebo do misky pod ním). A co když soused také odjede ve stejnou dobu? Jedna věc je jistá – rostliny nemůžete nechat samotné, zejména během horkého počasí. Pokud odjedete pryč jenom na týden, dá se to zvládnout. Existuje šance, že vaše rostliny neuschnou, tedy za předpokladu, že je tím nejjednodušším způsobem ochráníte před suchem.

Udělejte si provizorní skleník

K ochraně bude užitečná koupel. Odstraňte z rostlin všechny suché listy, vložte rostlinu do lázně a její horní část osprchujte. Sprchování by nemělo trvat příliš dlouho, ale stojí za to umýt i listy rostliny. Potom dejte pod květináče větší zásobní misky. Pokud je nemáte, postačí přidat namočené noviny. Někteří lidé pokrývají takto připravenou zeleň fólií a vytvářejí v ní malé otvory, díky nimž bude v provizorním skleníku udržována vhodná vlhkost. Je ale důležité, aby fólie nepřišla do styku se zelení. Rostliny by měly mít přístup ke slunečnímu světlu, nicméně několik dní se nic nestane, pokud jsou zbaveny. Omezený přístup ke světlu způsobí, že rostou pomaleji, takže potřebují pouze méně vody. Nedoporučuje se nalévat vodu do talířů (tolik, kolik se vejde), protože její přebytek může způsobit hnilobu kořenů.

Hydratace pomocí lahve

Jedním z osvědčených způsobů, jak hydratovat rostlinu, je dát láhev od vína naplněnou vodou do velkého květináče. Nalijte vodu do prázdné láhve, položte na otvor v hrdle palec a otočte láhev. Pak ji opatrně vložte do půdy a po několika hodinách zkontrolujte, zda země nezablokovala hrdlo a voda z lahve řádně odtéká. Pokud ale nechcete experimentovat a bojíte se, že takový způsob nebude pro vaši zeleň vhodný, můžete si v zahradnictví koupit speciální zavlažovací systém pro domácí použití.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*