Zdravá a chutná zimní cibule

natova cibule

natova cibuleCibule je opravdu nepostradatelná v kuchyni, alespoň v té české. Do správného guláše prý patří stejně tolik cibule, jako masa. Cibule je zdravá, ale ne každému chutná, tedy alespoň zasyrova. Jemnější je zimní naťová cibule, jinak také nazývaná sečka. Patří stejně jako jiné druhy cibule a česnek do čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae).

Zimní cibule se pěstuje a v kuchyni často používá pro svou aromatickou nať k dochucení nejrůznějších pokrmů, třeba polévek a pomazánek. Čerstvou nať lze sklízet během celého roku, tedy i během zimních měsíců, kdy se nám nějaký ten další zdroj vitamínů v přírodním stavu hodí. Možná by vás překvapilo, že zimní cibule má poměrně velký obsah vitamínu C, mnohem větší než obyčejná cibule kuchyňská, a srovnatelný s některým ovocem. A to není vše, co nám může zimní cibule nabídnout. Trávení a imunitu nejenom v zimním období podpoří i obsažené silice a fytoncidy s protizánětlivými účinky Zimní cibuli lze použít i jako velmi ranou lahůdkovou cibulku, která je vhodná ke svazkování.

Jak již název napovídá, zimní naťová cibule je mrazuvzdorná a nejlépe je vysévat jí v březnu, případně v srpnu a září. Jedná se o rostlinu nenáročnou, která se vysévá přímo na stanoviště. Když sazeničky vzejdou, je nutné je vyjednotit zhruba na 3 rostlinky u sebe na každých 20 cm.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*