Gerbery můžete úspěšně pěstovat i v květináči

Pokud vám vadí, jak rychle zvadnou a odkvetou řezané květiny, naprosto vás chápeme. I když jim budete poskytovat tu nejlepší péči, zkrátka věčně vydržet nemůžou. Pokud již kvůli tomu nechcete dostávat květiny žádné, máme pro vás možná jedno skvělé řešení. A tím jsou gerbery v květináčích! Gerbery jsou nádherné květiny, které vás svými květy budou velice těšit od jarních až po zimní měsíce. Barevná škála květů je poměrně široká, a tak si každý může vybrat tu svou barvu. Jejich pěstování patří mezi trochu náročnější disciplíny, ale věřte, že se vám péče o tyto květiny rozhodně vyplatí.

Gerbera není původem česká rostlina

Vzhledem k tomu, že tato rostlina u nás velice zdomácněla, možná jste měli dojem, že se jedná o původem českou rostlinu. Tomu tak ale rozhodně není. Gerbera má svůj původ až v daleké jižní Africe. Do naší země byla dovezena na konci 19. století. A velice brzy se stala květinou velice oblíbenou. Začali se vytvářet kříženci a různé hybridy. A tak se dnes můžete setkat s gerberou kvetoucí bílé, růžově, žlutě, oranžově, červeně až opravdu rudě.

Květy vás bude těšit velice dlouho

Narozdíl od řezaných květin, kdy si mnohdy ani nestihnete jejich krásu opravdu užít, vás gerbera v květináči bude obdařovat svými květy velice dlouho. Kvést začíná již v březnu a své největší krásy dosáhne přibližně na přelomu května a června. Dokvétají ale až na začátku zimy, takže si jich opravdu užijete.

Ne každá gerbera lze pěstovat v květináči

Pokud vás tento způsob pěstování zaujal, je nutné vybrat správný kultivar, který je k tomuto způsobu pěstování vhodný. Opravdu nelze v květináčích pěstovat jakýkoli kultivar gerbery. Do květináče jsou vhodné kultivary, které mají krátké stonky.

Jak na pěstování?

Pěstování gerber v květináčích se řadí mezi trochu náročnější disciplíny, ale věříme, že pokud máte alespoň trochu zkušeností, rozhodně si s tím poradíte. Gerberám se nejvíce líbí na dostatečně světlém místě, avšak takovém, kam nedopadají přímé sluneční paprsky. S příchodem zimy přichází pro rostlinu po dlouhé sezóně čas na odpočinek. Proto nejlépe uděláte, pokud je umístíte na světlé místo s teplotou kolem 9 stupňů. Ve chvíli, kdy zůstanou při pokojové teplotě, budou mnohem více náchylné k různým chorobám a zároveň také hrozí to, že vůbec nevykvetou. V zimě je také třeba snížit míru zálivky, ale substrát nenechávejte zcela vyschnout. S příchodem jara je ten správný čas umístit gerberu na světlé místo a nechat ji v pokojové teplotě. Gerbera se také řadí mezi rostliny, které velice prospívá letnění. Je pak mnohem odolnější vůči škůdcům a také bohatěji kvete.

Zálivku volte mírnou a pravidelnou

Substrát nesmí být nikdy přemokřený, ale ani vysušený. Ideální je rostlinu zalévat vodou dešťovou, nebo vychladlou, převařenou vodou. V sezóně je také důležité nezapomínat na pravidelné hnojení. To můžete buď v malé dávce přidat do každé zálivky, nebo můžete větší dávkou hnojit jednou za 14 dní. Používejte klasické hnojivo určené pro pokojové rostliny. Mladší rostliny je vhodné přesadit i dvakrát za rok, starší stačí jednou za rok. Substrát musí být dostatečně výživný, ideální je směs perlitu, rašeliny a kompostu v poměru 1:2:4. Ale nebojte, v lepších zahradnictvích běžně můžete sehnat substrát přímo pro gerbery.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*