V březnu dejte naklíčit brambory

V březnu už na vás čeká spousta zahradnické práce. Pokud chcete mít i vlastní úrodu brambor, dejte již v březnu naklíčit rané odrůdy. Pokud se vám vše povede tak, jak má, budete pak mít již v červnu první vlastní úrodu. A víte, co vás možná dost překvapí? Je jasné, že brambory se pěstují na zahradách a na polích, ale pár brambor je možné vypěstovat si i na balkoně, a to jak v květináči, tak třeba v pytlích. Pokud tedy nemáte možnost pěstovat brambory na zahradě, nebojte se toho, a zkuste si brambory vypěstovat na balkoně. Věřte, že od každého sklidíte velký obdiv.

Kvalitní sadba je naprostý základ

Pokud chcete být v pěstování brambor úspěšní je základem vybrat co nejkvalitnější sadbu. A jak ji poznat? Je potřeba vybírat pouze z certifikované sadby, která vám zajistí to, že brambory byly otestované na všemožná virová onemocnění. Případné virové onemocnění by totiž mohlo snížit úrodu až o polovinu. Jako dalšího si také povšimněte velikosti hlíz, které by měly být v nejlepším případě kolem 45 mm. Důležitý je samozřejmě také celkový dojem, musí již na první pohled působit co nejzdravěji. U každé odrůdy by také měl být uvedený název odrůdy a jméno množitele. To, jaký vyberete varný typ odrůdy pak již jen záleží na vašich preferencích.

Čas na rané brambory

Ten správný čas na to, dát si naklíčit rané a velice rané odrůdy brambor je právě v měsíci březnu. K samotnému naklíčení raných odrůd je zapotřebí 4-6 týdnů. Díky předklíčené sadbě budete moci urychlit celou sklizeň až o dva týdny. Sklízet brambory tedy budete moci již v červnu.

Velmi rané odrůdy brambor

První možností, která se hodí k této sadbě jsou velmi rané odrůdy brambor, které mají vegetační dobu 90 dnů. Řadí se mezi ně například Rosara, Impala, Corinna, Anuschka, či Colette.

Rané odrůdy brambor

Druhou možností jsou klasické rané odrůdy brambor. Ty mají vegetační dobu 110 dnů. Vybírat můžete například z těchto odrůd: Adéla, Belana, Marabel, Esmee, či Vysočina.

Jak na předklíčení brambor

Připravte si mělkou bedýnku a na její dno dejte slabou vrstvu vlhkého substrátu a něj poté vyskládejte brambory takovým způsobem, aby část brambor s nejvíce očky směřovala nahoru. Velké brambory klidně překrojte ale vždy dodržujte to, že brambory musí být očky nahoru. Velice důležité je brambory umístit na světlé místo, protože ve tmě se budou klíčky vytahovat za světlem a sadba tak nebude dostatečně kvalitní. Ke kvalitnímu naklíčení je nutná teplota kolem 14 stupňů, a také nezapomínejte brambory pravidelně rosit. Po 4 až 6 týdnech by se na bramborách měly objevit zelené klíčky, dlouhé asi 2 cm. Týden před tím, než brambory půjdou do venkovní výsadby je nutné snížit teplotu na 7 stupňů, tak aby si naklíčené brambory mohly zvyknout na nižší teplotu. Ven je vysaďte v druhé polovině dubna.

Brambory můžete nechat zakořenit

Pokud chcete abyste brambory mohly sklízet co nejdříve je dobré je po naklíčení nechat ještě zakořenit. Deset dnů před výsadbou dejte každou zvlášť zakořenit. Prosypte je substrátem a zalijte. Během týdne budou brambory i kvalitně zakořeněné a za pár měsíců po výsadbě již budete moci sklízet úrodu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*