Pokojové rostliny v roli čističek vzduchu: Opravdu tak fungují?

Významně zlepšují klima v obývacích místnostech, takovou pověstí se pyšní některé druhy pokojových rostlin. Opravdu to tak je? Není v tom nějaký háček?

Tolik rostlin se vám do bytu nevejde

Pravda je to jenom zčásti. Ano pokojové rostliny skutečně čistí vzduch. Ovšem na to, aby dokázaly skutečně významně ovlivnit klima v místnosti, by jich v ní muselo být umístěno obrovské množství. Prostě bez větrání a cirkulace čerstvého vzduchu to doma ani v kanceláři nepůjde. Podle studie provedené odborníky z Drexelovy univerzity ve Filadelfii by na jednou metru čtvereční plochy místnosti muselo růst 10-1000 pokojových rostlin, abychom efekt jejich čistící práce mohli porovnat s pravidelným větráním otevřeným oknem několikrát denně. Proč má počet rostlin tak velký rozptyl? Samozřejmě závisí na konkrétním druhu, velikosti rostliny a listů, schopnostech atd. Zkrátka některé vykazují vyšší čistící výkon, jiné nižší. Ovšem, i kdyby se jednalo o ty nejvýkonnější, už pouhých deset jich ukrojí z čtverečního metru dost velký prostor na to, aby takové opatření v praxi fungovalo a vešlo se vám do obývacího pokoje ještě něco dalšího – třeba nábytek.

Laboratorní podmínky se liší

Navíc výzkumy probíhají v laboratorních podmínkách, které se samozřejmě liší od těch, které panují u vás doma nebo v kanceláři. Ostatně nasimulovat reálnou situaci je poměrně složité. Proto je pro výzkum rostlina umístěna do malého prostoru, třeba o pouhém krychlovém metru a tam je k ní vpuštěna plynná chemická látka. Odborníci poté sledují, jak si s ní rostlina poradí, tedy jak postupně dochází k rozpadu chemikálie. Takové podmínky jsou samozřejmě jiné, než s jakými se běžně potkáváme v místnostech, které obýváme. Přesto pokojovky nemůže rovnou odmítat, čistící schopností opravdu disponují, třeba Tchynin jazyk si dokáže poměrně úspěšně poradit s formaldehydem nebo benzenem, ale také toluenem. Tyto látky společně třeba s trichloretylenem nebo xylenem způsobují bolesti hlavy i nevolnosti, závratě, dráždí ústní a nosní sliznice.

Nepotřebují nákladný servis

Připočítat musíme i další kladný efekt pokojovek, a to je skutečnost, že výrazně zútulní strohou domácnost. Pohled do zelena pomáhá k uklidnění a odbourání stresu po náročném dni. V kanceláři pomohou třeba zvýšit pracovní produktivitu nebo zlepšit náladu osazenstva. Takže i když se tyto přírodní čističky vzduchu co do výkonu nemohou rovnat profesionálním zařízením určeným k tomu účelu, tedy moderním filtračním technologiím, nabízejí ještě další zmiňované bonusy navíc.  Kromě toho se obejdou bez náročné technické údržby, mimo občasného zalití, pohnojení, eventuálně orosení, otření listů od prachu a otrhání těch uschlých nevyžadují žádný nákladný servis. I proto by doma ani v kanceláři neměly chybět.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*