Bylinky- koupele, masti, čaje a odvary

dekorace levandule

bylinkyBylinky používáme do jídel, ale jsou i přísadou mnoha léků a čajů. Sami si můžete udělat odvar na povzbuzení nebo uklidnění a v neposlední řadě hlavně pro plnohodnotný spánek.

Nejlepší je všechny druhy bylin sušit ve tmě, v dobře větrané místnosti.

Dávejte pozor na velmi aromatické rostliny jako jsou konvalinky, mohou zapříčinit až bolest hlavy. Naopak například v ložnici můžeme sušit všechny uklidňující bylinky, tedy meduňku, eukalyptus či levanduli.

Dále je vhodná růže, růžové dřevo, santal, citrusy. Krom vůně si můžeme uvařit čaje, naložit bylinky do oleje, octa či alkoholu.

Bylinky, které byste neměli opomenout při navození zdravého spánku se nejlépe skloubí ve vonných polštářcích s pohankou a samozřejmě sklidňující koupelové soli. Příkladem bylinek jsou meduňka, lipový květ, kostival, máta či třezalka. V dalších příspěvcích Vám detailněji popíšeme jednotlivé druhy bylinek, začínáme s levandulí

Levandule lékařská (Lavandula spica L.)

dekorace levanduleJde o trsovitý, větvený polokeřík, který dorůstá až 60 cm. Krom vonných silic se pěstuje i jako ozdoba zejména do moderních zahrad, nebo do zátiší s dekorativními kameny. Tato mírně dřevitá bylina  má šedoplstnaté až zelenavé, na spodní části žláznatě tečkované listy.

Kvete v létě drobnými květy s fialovými chloupky. Celá rostlina má charakteristickou příjemnou vůni, která odpuzuje moly.

Ačkoliv tato milá rostlinka původně pochází se Středomoří, dnes se ve velkém pěstuje i u nás, kdy se sbírá těsně před plným rozvitím květů. Ty obsahují 1-3 % vonné silice a dále pak třísloviny.  Tyto látky jsou baktericidní,  potlačují růst baktérií a mají mírný tlumivý (uklidňující) účinek. Dále jsou prospěšné pro snižování krevního tlaku, při léčbě žaludečních vředů, při nadýmání a průjmových onemocněních.

Levandule se dá užívat ve formě odvaru každý druhý den (3 čajové lžičky sušené levandule na 2 šálky převařené vody). Tento odvar Vám uklidní nervy například po dlouhém dni, neurastenii, bušení srdce, předrážděnosti, migréně, závratích a nespavosti. To ale není vše. Používá se také jako přírodní lék při žaludečních potížích (nadýmání, průjmy).

Zevní použití je zejména do vonných relaxačních koupelí. Tato koupel navíc hojí rány, akné a vřídky. Dá se použít i v masťovém základu jako je lékařská vazelína nebo ambiderman.

1 Comment

  1. Dobrý den, koupelové soli samozřejmě znám, ale dá se připravit domácí bylinná koupel? Předem děkuji za odpověď, Jitka z Hronova

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*