Hnojení okrasných trvalek

trvalky

Mezi okrasné trvalky řadíme jednak byliny typu hvozdík, kohoutek, kakost či pivoňku. Stejně tak ale do této skupiny patří i okrasné jehličnany a listnáče.

Obě tyto skupiny mají společné základní kroky pro pěstování. Začátkem úspěchu je volba vhodného substrátu. Nesmíme zapomínat na to, že většina půd v ČR je ochuzena o humus a kompost, proto ho do půdy pravidelně doplňujeme. Dobře vyzrálý humus totiž obsahuje velmi potřebné makroprvky i stopové prvky. Navíc příznivě ovlivňuje půdní vlastnosti a zadržuje vodu.

Následně přihnojujeme buď speciálními organickými hnojivy, rohovinou nebo slepičinci. Dnes lze zakoupit hnojivo ve formě granulek, které jednoduše poházíme kolem rostlinek nebo zapravíme do půdy hrabičkami. Klasikou v hnojení jsou minerální a jiná vodorozpustná hnojiva a pomocné látky jako je například Lignohumát. Jde o směs huminových a fulvových kyselin a jejich solí, který má příznivý vliv na rostliny. Mezi hlavní účinky působení patří stimulace prokořeňování a zrychlený průběh fotosyntézy (tím se zvětšuje výnos i kvalita plodů).trvalkový záhon

Lignohumát má celkově příznivý vliv na welness a vitalitu rostlin, ale i okrasných i ovocných keřů a stromů. Roztokem lignohumátu i hnojiv přihnojujeme téměř všchny trvalky (zejména ty, které pěstujeme v květináči) jednou za dva týdny po celé vegetační období. Nezapomínejme ale na fakt, že každá rostlina má své specifické nároky a vyhovuje jí něco jiného. Proto někdy hnojiva používáme jako zálivku a jindy zase ve formě postřiku na listy.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*