Červnová výstava kaktusů

kvetoucí kaktus

kvetoucí kaktusO víkendu v polovině měsíce června hostilo kasejovické Kulturně společenské centrum výstavu kaktusů a sukulentů. Kasejovický pěstitel kaktusů Pavel Růt touto výstavou vystoupil z letité anonymity a představil část skvostů ze své sbírky. A bylo opravdu na co se dívat: kaktusy udivovaly barvami svých květů, pestrostí otrnění a ty nejstarší samozřejmě velikostí.

Mezi rarity a zajímavosti zdejší výstavy patřil např. Ferocactus glaucescens, který kvete poprvé cca ve dvaceti letech, nebo Echinocactus grusonii, jedinečný svým dokonalým plochým tvarem a hustým otrněním. Kdo na tuto podívanou vyrazil časně, mohl vidět rozkvetlé „kaktusy pro důchodce“, které mají květy otevřené jen v dopoledních hodinách.

Pavel Růt byl po celou dobu přítomen, aby nám „nepěstitelům“ vysvětlil taje a úskalí úspěšného pěstování kaktusů. Neboť pokud někdo „pěstuje“ kaktusy stejně jako já a to tak, že je nechá celý rok na stejném místě a jednou za čas je zalije, nemůže počítat ale ani s jedním malinkatým kvítečkem.

Výstavu navštívilo během těchto třech dní více než 350 návštěvníků, přičemž pro některé to znamenalo takřka celodenní výlet, neboť sbírka přilákala kaktusáře např. z Liberce, Prahy či Klatov. Příští rok se bude výstava opakovat a my doufáme, že se na ní spolu s námi přijedete podívat a odvezete si třeba vzorek, ale hlavně rady do začátku od zkušených pěstitelů.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*