Sedm zajímavostí o víně, které jste netušili

vino mikulov

Ať už jste nadšení vinaři, občasní degustátoři, nebo úplní vinní laici, připravili jsme pro vás sedm zajímavostí, kterými můžete přispět u příštího přípitku se svými přáteli, nebo rodinou. Věděli jste, že…?

vino mikulov

1. Přípitek vínem vznikl z „bezpečnostních důvodů“

Přemýšleli jste někdy o tom, že vůbec přiťuknutí skleničkami vzniklo? Došlo k tomu už ve starověkém Římě. Římané byli velcí milovníci vína, ale mimo to i velkými fanoušky jeho dolévání nejrůznějšími jedy. Sklenice vína se tak stala hrozbou všech politických odpůrců i milostných soků. Proto si už tehdy začali před přípitkem ťukat sklenicemi. Při tomto střetnutí totiž vždy trochu vína přeteklo do cizí číše a mohlo se tak dobře stát, že e z traviče stala oběť! Přiťuknutí sklenkou tak bylo výrazem čistých úmyslů!

2. I běžný konzument má znát svou oblíbenou značku

Možná jste nevěděli, že znát své oblíbené víno může pomoci i vašemu someliérovi v restauraci! „Když například vašeho oblíbence nemají v restauraci, mnohdy stačí říct jméno odrůdy a vinaře sommelierovi.  Hodně mu to napoví, co vám chutná a jaké víno byste si pro daný večer představovali,“ doporučuje sommelier David Král, ambasador značky Víno Mikulov Sommelier Club. Jednoduše, oblíbenou odrůdu a vinařství si pamatujte nejen kvůli nákupu vína, ale i pro vyjádření vkusu před someliérem ve vaší restauraci.

3. Značka a odrůda nestačí

I přestože znáte své oblíbené vinařství a odrůdu vína, může se stát, že po nákupu budete překvapení. Může se totiž stát, že jste vybrali jiný ročník! Na chuť vína má totiž vliv nejen druh keře, práce vinaře, ale i klimatické podmínky, které ovlivňovaly zrání hroznů. Sušší horké léto, deštivé jaro nebo podzim, to vše se promítne do finální podoby konkrétního ročníku vína.

4. Skladké partnerství

I když vás to možná překvapí, sladké víno nejlépe chutná ke sladkým pokrmům, ta nejsladší vína si tak nejlépe vychutnáte v kombinaci s dezerty. Pochopíte, až ochutnáte třeba čokoládové brownies společně se sektem Bohemia Sekt demi sec červené.

5. Stojany na víno tu nejsou jen od estetiky

Každý milovník vína má rád lahve svých oblíbených značek úhledně vyrovnané v domácí vinotéce. Nejde ale jen o vizuální stránku, sklon vín má totiž hlubší smysl! Pokud necháte lahve vína dlouho postavené, způsobíte tím vysychání korku a především vína určená k archivaci můžete poškodit pronikajícím vzduchem. Sommelier David Král vysvětluje: „Když si chcete delší dobu šetřit dobré víno, je lepší ho uchovávat vleže, aby si zachovalo všechny kvality. U některých typů, například u „barikových“ vín, jako je například Rulandské modré 2013 Selection Barrique z Víno Mikulov Sommelier Club, se dokonce delší archivace přímo doporučuje.“

6. Víno je křehké jako čokoláda

Dobré víno si vychutnáváte stejně labužnicky jako luxusní čokoládu? Pak se o něj i stejně starejte, především v teplém prostředí! „Pokud je v místnosti takové horko, že by se vám tam začala rozpouštět čokoláda, je dobré i vaše oblíbené lahve přestěhovat někam, kde je chladněji. To se ale týká spíše červených vín, která snesou i teploty kolem 18 °C, bílá obecně doporučuji skladovat spíše v rozmezí 7–10 °C,“ upozorňuje sommelier. Skladování při pokojové teplotě jednoduše není pro vína univerzální formulkou!

7. Osudová 30. až 50. rovnoběžka

Na sever i na jih od rovníku platí, že většinu vinařství najdete mezi 30. a 50 rovnoběžkou. Severněji je totiž na zrání hroznů příliš chladno, naopak jižněji se jim to daří až moc rychle a kyselina nedokáže vyvážit přírodní cukr. Ale jako obvykle, výjimky potvrzují pravidlo. Brazilská vína sice vznikají v tropickém klimatu, ale zároveň ve vyšší nadmořské výšce. „A přestože naše vinice leží právě na okraji zmiňovaných rovnoběžek, díky příznivému podnebí vznikají i na Moravě vína oceňovaná ve světě. Příkladem může být Víno Mikulov Sommelier Club Ryzlink rýnský 2013 pozdní sběr, které získalo stříbrnou medaili na mezinárodní soutěži AWC Vienna 2015,“ doplňuje David Král.

vino mikulov sommelier

A rada sommeliera na závěr:Víno byste si měli vychutnat všemi smysly.“

Abyste si všechny jeho vlastnosti užili opravdu naplno, postupujte jako sommelieři – nejdříve si prohlédněte jeho barvu, víno zahřejte jemným zakroužení ve sklenici, přivoňte k němu, a až poté se napijte. I tady však postupujte pomalu, vychutnejte si jej na jazyku a objevujte třeba tóny ovoce, plnost i kyselinku. Jen tak můžete skutečně ocenit charakter dobrého vína!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*