Když je třeba přírodě pomoct

stene kavalir

Pro odchov zdravých a prosperujících štěňátek je základní mateřský instinkt a péče. Mohou však nastat situace, kdy budete muset fenku v její mateřské funkci nahradit, a proto je dobré být dopředu informován a připraven.

S blížícím se porodem fenky je dobré si kromě jiného připravit telefonní číslo na veterináře, zjistit, kde je nejbližší veterinární pohotovost a pro případ nutnosti mít připravenou i kvalitní umělou výživu pro štěňata. Porod je fyziologický proces, který celkem přirozeně ukončuje každou březost. Někdy ale může být doprovázen méně přirozenými okolnostmi, např. když fenka rodí „císařem“, nemá dostatek mléka nebo je štěňátek více než stačí uživit.  Pro tyto případy je dobré věnovat pozornost výběru mléka již před porodem.

stene kavalir

Péče o osiřelá štěňata

Umělý odchov štěňátek vyžaduje ze strany chovatele velké množství času a trpělivosti. Během prvních dnů života je třeba štěňata krmit po dvou hodinách, a to i v noci. Nesmí se zapomenout ani na péči o další základní životní potřeby. Štěňátka musí být v teple a prvních pár dní také potřebují pomoci s vyměšováním. Hned po narození je dobré každé z nich odlišit barevnou stužkou, zvážit ho a údaje si pravidelně zaznamenávat, pro přehled o jejich prospívání.

Skoro jako od maminky

Vysoce kvalitní mléčnou náhražku nabízí český výrobce krmiv Brit. Brit Care Puppy Milk je kompletní krmivo pro novorozená štěňata do přechodu na pevnou stravu. Poskytuje jim plnohodnotnou nutriční výživu a zajišťuje optimální růst a jejich zdraví v případě, že jim matka nemůže poskytnout kvalitní mléko. Brit Care Puppy Milk také podporuje laktaci a je tedy vhodné i pro březí a kojící feny a pro psy v rekonvalescenci.

Tato mléčná krmná směs byla vyvinuta tak, aby přesně odpovídala složení mateřského mléka feny a je proto tím nejlepším nástrojem pro podporu zdraví štěňat od samého začátku jejich života. Mateřskému mléku se velice podobá díky obsahu pečlivě vybraných a vysoce stravitelných proteinů (27 %), optimálnímu množství tuku (kokosový tuk 30 %) a laktózy (33 %). Působí příznivě na trávicí systém štěňat a podporuje jejich imunitu. Vysoce příznivý vliv Brit Care Puppy Milk na rozvoj svalů a kostry štěňat je zvýšen přídavkem kaseinu. Mléko obsahuje také probiotickou kulturu Enterococcus, která pomáhá udržovat správnou rovnováhu střevní mikroflóry a snižuje rizika poruchy trávení. Zdrojem kyseliny laurové je kokosový olej, který je jediným zdrojem tuků v Brit Care Puppy Milk. Nechybí ani vitamíny a minerální látky pro zdravý vývoj a růst. Mléko neobsahuje škrob ani sóju, obiloviny nebo neidentifikovatelné tuky a ani palmový tuk.

Krmení umělou výživou

Mléko pro štěňata připravíte tak, že smícháte jeden díl Brit Care Puppy Milk a tři díly teplé pitné vody (40 – 45 °C), necháte vychladnout na teplotu mateřského těla (38 – 39 °C). Pro každé krmení připravte čerstvou dávku mléka do umyté a čisté lahve. Vysoce kvalitní mléčná náhražka (podávaná z lahve) zabezpečuje krmení štěňat bez zažívacích problémů. Doporučenou denní dávku rozdělte do menších porcí během dne dle krmné tabulky na obalu. První týden života štěňat je třeba krmit 10 – 12x denně. Postupně se četnost krmení snižuje na 4 – 5 za den, což se dodržuje i několik dalších týdnů po přechodu na pevnou stravu. Tou můžete postupně začít krmit od 4. týdne věku štěněte. Mezi 6. a 8. týdnem na granule nebo jiné štěněčí krmivo plně přecházejte.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*