6 tipů, jak si zlepšit den

tulipany relax

Znáte to sama. Vstanete levou nohou napřed, nejde vám to od ruky, na co sáhnete, to se pokazí. Každý den „něco“. Někdy není nálada, jindy tomu nechce osud. Nikdy za to nemůžete, proto se vždycky hodí pár tipů, jak si zvednout náladu. Jak si zlepšovat den hned od rána. Protože ránem to celé začíná.

tulipany relaxŽijte jednoduše.

Chvilka zastavení se ráno je důležitá, aby nebyla šance pustit k sobě stres. A navíc se i nasnídáte. Zvykněte si na ranní rituál, kdy si projdete, zda opravdu jste zrovna dnes schopna toho tolik stihnout. To by vás mohlo začít stresovat. Třeba takový déšť nebo PMS může naprosto změnit vaše včerejší plány. Ráno si v klidu sedněte a projděte si, co vás čeká. Nebojte se zavolat a přeorganizovat nebo zrušit cokoliv, co vás začne stresovat. Vždyť zítra je také den.

Nepotřebujete složitě vymýšlet, čím se odreagujete. Udělejte třeba dobrý skutek. Je to jednoduché a je jen na vás, kdy a kde. Neznamená to ale, že máte posílat peníze charitám nebo jimi plnit čepice žebrákům. Vidíte, jak se malá paní na špičkách snaží sundat zboží z regálu, který je vysoko? Podejte jí to. Nabídněte se, že sousedce pomůžete s nákupní taškou k ní před byt nebo pomozte přejít pomalu jdoucímu důchodci. Vyvenčete psa kamarádce nebo zabalte zbytek večeře a dejte to k popelnici bezdomovcům. Je to jen na vás. Navíc odpoutáte pozornost od sebe a zaměříte se na někoho jiného. Třeba zjistíte, že ty vaše problémy nejsou tak velké. A ten pocit, když uděláte něco málo víc, než děláte každý den, ten je k nepopsání.

Pořiďte si malý zápisník.

Na první stranu si napište vše, co vás napadne, když řeknete radost. Věci, situace, přání…  Zapisujte si tam postupně všechno, co vám přes den udělalo radost. Můžete to dělat průběžně nebo večer. Mohou to být hesla, ale lepší je popsat si přesně, co vás rozradostnělo. Je to totiž skvělá záležitost k odreagování myšlenek, když propadáte chmurám. Stačí zalistovat na pár stránkách a úsměv na tváři je zaručen! Jde přeci o vaše radostné pocity, které se vám pokaždé vybaví, jako kdyby to bylo včera. A možná vás překvapí, kolik „běžných“ situací vám dělá radost.

Hlídejte si hladinu hormonů.

Jakékoliv výkyvy hladin hormonů nepříznivě ovlivňují naši emoční stránku a způsobují tak emoční problémy, deprese, výkyvy nálad, nespavost a podobně. „Pokles hladin estrogenu a progesteronu nejen, že vede k negativnímu emočnímu rozpoložení, sklíčenosti, smutku, apatii a depresi, ale také ovlivní naši paměť, poznávací funkce a schopnost přizpůsobovat se,“ říká terapeutka a cvičitelka Hormonální jógové terapie Jana Černotová.

Technikou, která obnovuje a zvyšuje tvorbu hormonů, je právě Hormonální jógová terapie. „Cvičení, které můžete praktikovat doma, vám dodá chybějící energii, a to se projeví nejen na vašem fyzickém i mentálním výkonu a paměti, ale i psychické odolnosti,“ říká terapeutka a dodává: „Navíc se díky koncentračním technikám naučíte, jak na stres. Soustředěním pozornosti zlepšíte svoji paměť i pracovní výkon, a nebudete propadat panice, že nic nestíháte. To určitě vyloudí úsměv na tváři. Protože však terapeutické účinky jsou velmi silné, vyžadují techniky znalou instruktáž a odborné vedení. Dejte si proto pozor při výběru lektorky. Ta by měla mít certifikát přímo od zakladatelky HTJ Dinah Rodriguez.

Stravujte se správně.

„Správný stravovací režim je důležitý pro to, abyste měli dostatek energie, fyzické i duševní vyrovnanosti a zajistili si dobrou náladu a vnitřní spokojenost,“ říká Romana Kotěrová, výživová poradkyně z Centra Zdraví a dodává: „Díky správně nastavenému stravovacímu režimu ve spojení s pohybem se začne upravovat také tělesná hmotnost a vy začnete být spokojeni sami se sebou.

Jaké jsou základní principy zdravého stravování?

Jezte v pěti až šesti denních porcích.

Snídejte do hodiny po probuzení. Začnou pracovat střeva a vy nastartujete metabolismus.

Nevynechávejte dopolední ani odpolední svačinu. Udržují vyrovnanou hladinu krevního cukru a také nepřijde hlad a chutě na nevhodné potraviny.

Největší jídlo dne je oběd. Salát s masem je prima, ale nezapomínejte na vlákninu.

Večeři nejezte po 19. hodině a po 20. hodině se vyhýbejte sacharidům.

Chodíte spát pozdě a jste večer hladoví? Jezte nejpozději 1,5 h před spaním třeba bílkoviny, zeleninu nebo kombinaci těchto. Rozhodně ne sacharidy – nejen, že se ukládají do tukových zásob, ale ještě k tomu budete mít ráno oteklé oči.

Zvedněte si náladu.

Aby nám hlava dobře fungovala, musíme především relaxovat. Není divu, když se na vás po vkročení do práce valí hory informací, povinností a úkolů. Odpočinek nám pak přijde jako promarněný čas, ve kterém jsme mohli stihnout spoustu věcí. Opak je ale pravdou – poděkuje vám nejen mozek, ale i nervy. Neuvěříte, jak moc vaší hlavě prospěje pouhá procházka zelení, počítání kamínků po cestě nebo soustředění na to, kolik různých ptáků slyšíte. Určitě by vám v kabelce neměla chybět bio toaletní voda Radost. Obsahuje unikátní kombinaci Bachových květů a spolu s vůní Verbeny, bergamotu na dřevitém základě okamžitě dodává radostného ducha, posiluje lásku k životu a navrací energii.

Nehledejte.

Neustálé hledání vám radosti nepřidá. Proto na to jděte chytře a využijte pomocníky. Uvádíme pár příkladů. Klíče. Známe to každá. Zkusila jste elektronické hledače klíčů? Existuje dokonce hledač 4v1 – s jedním ovladačem můžete najít až 4 věci, které nejčastěji hledáte. Při výběru si dejte pozor na dosah hledače. Některé mají dosah i 30 m a fungují i přes podlahy a stěny. Také se zajímejte o to, jakým způsobem hledač funguje – zda musíte písknout, tlesknout nebo máte samostatný ovladač s tlačítkem.

Spočítala jste někdy, kolik času vám zabere hledání odložených brýlí? Ostré vidění se s pokročilým věkem hlásí o vaši pozornost. Je jedno, zda vidíte špatně na dálku, na blízko nebo na střední vzdálenosti. Celý den přeostřujete, měníte dioptrie a své oči nejen, že namáháte, ale také neustále hledáte své brýle. A to vás trápí mnohem víc. Zkuste kontaktní čočky Biotrue ONEday For Presbyopia, které nabízí celodenní komfort a ostré vidění na blízko, na střední vzdálenosti i do dálky.

Konec hledání v kabelce zajistí šikovný organizér. Jsou to další desítky kapsiček, přihrádek a jiných vychytávek, díky nimž budete vědět, kam sáhnout a přestanete „lovit“. Pokud budete chtít změnit kabelku, pouze jednoduše vyndáte organizér a celý ho dáte do nové kabelky a můžete jít.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*