Archív

Archív pro ‘Zahrada’ Kategorie

Zahradní domky nemusejí nutně sloužit jen k úschově nářadí

Máte velkou zahradu, ale chybí vám na ní to správné zázemí? Pak se určitě vyplatí pořídit si nějaký zahradní domek, který dokáže pojmout veškeré pomůcky. V současné době už rozhodně nemusíte nikam jezdit pro dřevo, následně jej upravovat a sbíjet dohromady, abyste si vytvořili nějakou chatku! Na trhu existují prefabrikované domky, jež si na místě pohodlně sestavíte, a to často i velmi intuitivním způsobem. Zapomeňte také na to, že byste nezbytně museli mít pouze malou kůlnu. Vybrat si totiž lze ze spousty variant.

zahradni domek

Komplexní zahradní domek

Ať už máte nebo nemáte zahradu hned u vlastní nemovitosti, není od věci popřemýšlet o klasickém zahradním domku pojímajícím mimo jiné také malou terasu a posezení ve svém interiéru. V létě se tady pohodlně ukryjete před deštěm a budete si moci užívat pohodových chvilek ve svém zahradním ráji. Hned u domku si postavíte pergolu a dlouhé letní večery budou pouze a jen vaše. Samozřejmě na ukrytí zahradního nábytku budete mít v kůlně oddělený prostor.

Myslete i na děti

Ano, krásný prostorný luxusní domek je skvělý, ale děti jej až tolik neocení. I proto pořiďte jeden menší určený právě pro ně. Rády se budou schovávat v jeho útrobách a hrát si na domácnost. Pokud jej navíc umístíte vedle pískoviště a bude jednolitou součástí prostoru určeného právě pro děti, nemáte co řešit. Takové dětské hřiště s domkem, lezeckou stěnou a skluzavkou zabaví vaše ratolesti na dlouhé hodiny.

S důrazem na kvalitu

Ne každý domek, který na trhu najdete, je z hlediska materiálů i preciznosti výroby optimální. Dbejte proto na správnou volbu prodejce, který má ve svém portfoliu certifikovaný sortiment. Naším tipem jsou Domky Herold. Tato společnost má s prodejem tohoto sortimentu dlouholeté zkušenosti a nabízí i spousty dalších prvků do vaší zahrady. Aktuálně například koupací sud s vnitřními kamny HotTub a mnohé další zboží. Pokud byste si rádi vybrali z velmi pestré nabídky, najdete více na domky Herold.

Investujte do nízkonákladových kořenových čističek vod

Zajímáte se o ekologii a uvažujete o pořízení čističky vod? Skvělou alternativou běžných biologických čističek jsou kořenové čističky, které pracují na principu čištění pomocí ekosystému bakterií nacházejících se na vodních rostlinách a na kořenech. V případě, že se váš dům nedá napojit na veřejnou kanalizaci, je domácí kořenová čistička vod tím nejlepším řešením. Splní požadavky nejen, co se týkají ekologie, ale i úspor.

Přirozené čištění vody

Kořenová čistírna, jinak zvaná mokřadní nebo vegetační, vás překvapí svým výkonem. Její funkci využijí jak rodinné domy a chalupy, tak i petrochemický nebo důlní průmysl a zemědělská výroba. Běžné biologické čištění odpadních vod doplňují rostliny, které mají v celém procesu podpůrnou funkci. Z toho důvodu je možné kořenové čističky využívat i v zimě, kdy se rostliny nacházejí ve fázi vegetačního klidu.

Minimální náklady

K vyčištění odpadních vod potřebuje kořenová čistička velmi malé množství energie. Není výjimečné, že čistírna dokáže pracovat zcela bez přívodu elektrické energie. Nízké provozní náklady spočívají také v možnosti přerušovaného provozu čističky.

Stavba čističky svépomocí

V prvé řadě je zapotřebí povolení ke stavbě. S tím vám ovšem dodavatelé čističek rádi pomohou, neboť se jedná o velmi zdlouhavý proces. Jedním z dodavatelů příslušenství ke kořenovým čističkám je eshop grania.cz. Zde pořídíte kompletní instalační sety, které vám výrazně usnadní práci. Kořenovou čističku tak budete mít postavenou v nezanedbatelně krátkém termínu.

Čistička nezapáchá

V případě, že je kořenová čistírna dobře postavena a navržena, tak ji rozhodně neucítíte. Přemnožení komárů se rovněž obávat nemusíte, protože jejich larvy potřebují volnou hladinu vody. U správně naprojektované čističky nebudou mít ke svému růst vhodné podmínky.

Klíč k úspěchu realizace zahrad

V dnešním článku se zaměříme na zahradní design, který je mnohými oprávněně považován za umění. Ani nejlepší zahradní architekt, vám ale, s realizací zahrady nepomůže, pokud nebudete vědět, jakou zahradu byste chtěli Zahradu samozřejmě můžete realizovat i po vlastní ose, ale od toho se v dnešní době opouští. Důvod je jednoduchý. Zkombinovat rostliny tak, aby k sobě ladily, nekonkurovaly si a byly krásné po celý rok, není zrovna jednoduché. Rostliny navíc musí být sladěné s dalšími zahradními prvky, ale i stylem vašeho domu. Je naprosto jasné, že venkovská zahrada bude u moderní stavby vypadat stejně nepřirozeně, jako moderní zahrada v japonském stylu u roubenky.

zahradni architektura

Svěřte se do rukou odborníků

Projektování zahrad je složitý proces. V prvé řadě se vždy musíte domluvit na stylu zahrady (moderní, venkovská, středomořská, japonská…) a na cenovém rozpětí. Ostatně od ceny se odvíjí nejen výběr rostlin, keřů a stromů, ale v neposlední řadě také jejich výsadbová velikost. Pokud vám nevadí čekat, můžete mít rostliny o mnoho levnější než v případě vzrostlých, již zapěstovaných jedinců. Na čem se nevyplatí šetřit je rozhodně trávník. V úvahu vezměte travní koberec https://www.stylovezahrady.cz, který je krásný hned a v porovnání s  počáteční prací s výsevem je v tomto ohledu bezúdržbový.
Nezapomeňte také, na dnes tolik oblíbené, relaxační koutky. Mít kousek zahrady přesně podle vašich představ, kde se dá v klidu posedět mezi oblíbenou zelení, to je v dnešní uspěchané době k nezaplacení.

Ne každá rostlina je vhodná

Je naprosto jasné, že každá rostlina má své nároky a pokud jí dané podmínky nedáme, bude živořit, neporoste, nebo dokonce zajde.
I v tomto ohledu si nechte poradit, jinak se se zahradou budete trápit. Ostatně dělat nízkoúdržbové zahrady, to je dnešní trend. I tak s nějakou péčí, zejména na jaře a na podzim rozhodně počítejte. Pokud ani na to nemáte čas nebo vás jednoduše práce na zahradě nebaví, vybírejte firmu pro realizaci zahrady, která nabízí také následnou péči.

Pár tipů, jak povýšit posezení s přáteli na dokonalou zahradní slavnost

domaci partyProdloužené jarní dny plné sluníčka zvou k venkovnímu posezení s rodinou či přáteli. Zahrada je ideálním místem činu. Nic nemusíte nosit daleko, v příjemně teplých paprscích si odpočinete a poklábosíte u chutného jídla a sklenky něčeho dobrého. Ať už se rozhodnete grilovat nebo budete mít dobroty předem připravené, vyplatí se dodržovat pár triků, které vaši sešlost promění ve skvělou garden party.

1) I hostitel má právo na relax

Zmateně pobíhající hosté způsobí akorát vrásky na hostitelově tváři a nic víc. Správně zorganizovaná slavnost se line hlavně v příjemné atmosféře. Spoustě vysvětlování se vyhnete jednoduše, stačí vše přehledně označit. Dekorativní infoštítky vám nejen pomohou, ale i hezky vypadají a celkově vaši oslavu vizuálně pozvednou.  Cedulky se dají koupit, fantazie ovšem nezná mezí a štítky nejsou nic náročného na výrobu. Na jednorázovou akci bohatě postačí papírové, ty z tvrdších materiálů vydrží i více použití. Hlavně mějte na paměti, že zahradní party je především o útulném prostředí a relaxu, který si užije i pořadatel.

2) Obsluž se sám

Další vychytávkou jsou oddělené stoly s jídlem a pitím. Hosté se u nich zabaví, naberou si jen tolik, kolik zvládnou sníst či vypít, a když jim k tomu přidáte místo běžných talířů vkusné papírové imitace, odpadnou starosti s nádobím. Švédské stoly předem vkusně naaranžujte. Mezi mísami s jídlem se dobře vyjímají vícepatrové stojánky s jednohubkami, stůl s pitím oživíte originálními nádobami.  Na domácí limonádu nebo ovocné víno se skvěle hodí vydlabaný meloun, lahve a plechovky vydrží dlouho chladné v kovovém kyblíku s ledem.

3) Zahrádka jak za žurnálu

Zahradní bankety pořádali lidé už v daleké minulosti. Šlechtičny a šlechtici se na nich naparovali ve svých nejlepších šatech a hostitel se chlubil tematicky upravenou zahradou. Honosné róby se v dnešní době už tolik nenosí, zastřižený trávník je ale stále nutností. Každý pořadatel venkovní slavnosti by to měl mít na paměti a před sešlostí zahradu dostatečně zkrášlit. K perfektnímu střihu pomohou samostatné robotické sekačky Robomow RX. Posekají totiž samy, květinovým záhonkům se bezpečně vyhnou a trávník zvládnou i vyživit. Sekačky zapnete i na dálku prostřednictvím mobilní aplikace a během práce jim nemusíte asistovat. Zbyde vám tak čas na poslední přípravy.

zahradni party

4) Nezapomeňte na ozdoby

Na žádné party nesmějí chybět dekorace. Kouzelnou atmosféru navodíte ozdobami, které vyrobíte sami doma. Ti, kterým se nechce vytvářet zástup krepových květin, mohou využít pestrobarevné balónky nebo si pořídit veselé girlandy. Určitě se vyplatí oprášit univerzální vánoční světýlka, která slavnost doslova rozzáří jako malé světlušky. Kdo nemá, nevadí, skvěle je zastoupí lampióny ze starých plechovek, odvážlivce potěší hořící louče. Běžné svíčky se dají použít také, aby vám je nesfoukl vítr, skryjte je do bezpečí prázdných zavařovacích sklenic, třeba od marmelády.

5) Kdo si hraje, nezlobí

Jídlo časem hosty unaví a konverzační témata mohou také dojít. Buďte připraveni na takovou situaci a mějte v záloze nějaké zábavné činnosti. Tradicí jsou deskové hry, karty nebo nenáročné pohybové aktivity. Komu se s plným břichem nechce nic moc dělat, potěší ho venkovní kino. Natáhněte bílý ubrus mezi stromy nebo jej spusťte z okna tak, aby vytvořil co největší promítací plochu. Dobré je také improvizované plátno zatížit, nebo jinak ukotvit, aby se do něj nemohl opřít vítr. Vybraný film pak promítejte přímo na připravenou plochu.

Categories: Zahrada Tags: ,

Nejpůvabnější bylinka jménem rozmarýn

rozmaryn zazimovaniZa nejpůvabnější bylinku není rozmarýn označován jen tak, toto označení si totiž opravdu právem zaslouží. Přesné pojmenování pro tuto bylinku je rozmarýna lékařská a její původ bychom správně měli hledat v jižní Evropě. Z toho tedy vyplívá, že se jí skvěle daří na středomořském pobřeží, kde je poměrně vysoká vlhkost vzduchu. Pěstovat jí ale můžeme velice úspěšně i v našich podmínkách. Dařit se jí bude na balkonech, terasách, zahrádkách ale i v místnostech, kde jí můžeme velice úspěšně pěstovat v přenosných nádobách.

Rozmarýn nejen do kuchyně

Tato zázračná bylinka nemá využití jen v kuchyni v podobně známého koření. Její neuvěřitelné účinky na náš organismus můžete pocítit například při vypití jednoho šálku čaje. Mezi její nejhlavnější přednosti patří především antiseptické účinky, výborné povzbuzení oběhového systému a s tím související posílení paměti, dokáže upravit trávení a pomoci při nadýmání, podporuje činnosti jater a vylučování žluči. V neposlední řadě také podporuje prokrvení dělohy a právě kvůli tomuto bodu bychom se měli jejímu užívání vyhnout právě v období těhotenství, protože prokrvení by mohlo být opravdu příliš silné a v tomto stavu nežádoucí. To však stále není vše. Rozmarýn můžete skvěle využít i v koupelně. Proto neváhejte a připravte si třeba relaxační koupel s přídavkem rozmarýny, která podpoří prokrvení svalů a kloubů a díky tomu skvěle napomůže při hojení menších svalových zranění a při revmatismu. Nálev, který z této bylinky můžete připravit, vám skvěle poslouží jako kondicionér pro tmavší vlasy. Takovým vlasům dokonale pomůže navrátit jejich lesk a zvýraznit barvu. Pokud máte vlasy světlé, nezoufejte. Nálev můžete využít i jako antiseptické kloktadlo či skvělou ústní vodu.

rozmaryn na maso

Pěstování rozmarýnu není žádná věda!

Tato bylinka doslova miluje pobyt na dobře prosvětleném a teplém místě. Dokázal by si dobře poradit i na místě, které by bylo v mírném stínu, ale stinné místo jde ruku v ruce s přemírou vlhkosti, kterou rozmarýn doslova nesnese. Přílišná půdní vlhkost má totiž za následek uhnívání kořenů. Pokud tedy chceme rozmarýn úspěšně pěstovat, zasadíme ho do nějakého květináče či truhlíku a venkovní pobyt mu dopřáváme pouze od začátku května, přibližně do konce září případně do konce října. Jediné na co tedy musíte dávat opravdu pozor je to, aby rostlina nikdy nebyla přemokřená.

Článek o zazimování najdete zde.

rozmaryn pestovani

Categories: Zahrada Tags:

Bugenviela-kdo by ji nemiloval!

S touto květinou se dočkáte nejspíše na každém místě, které si vyberete pro vaši letní dovolenou. V místě svého původu se tato rostlina hravě dorůstá přibližně až do výšky čtyř metrů, zde roste jako stálezelený keř či popínavá rostlina. V bytových podmínkách jde vždy o stálezelený keř. Na jeho stoncích se nacházejí sytě zelené listy, ale to není vše. Stonky totiž obsahují i trny, o které vůbec není těžké se poranit. Stonky obvykle bývají vyvazovány na oporu rostliny. Důvod proč je rostlina zajímavá, nejsou květy, nýbrž pestře vybarvené listeny. Ty mohou být zbarvené do žluta, červena, fialova či do růžové, oranžové nebo bílé.

Bugenviela

Odrůdy rostlina Bugenviela

-          B. glabra: jde o čistě přírodní druh, setkáme se na něm s fialovými listeny a také se žlutými květy

-          B. peruviana: u této odrůdy se setkáme nejspíše s krásně růžovými listeny

Charakteristika rostliny

Tato kvetoucí pokojová rostlina má svůj původ v Brazílii a právě zde se dorůstá do závratné výšky čtyř metrů. Rostlina má vejčité, tmavě zelené listy a doba jejího květu je od července do konce října a květy bohužel nijak nevoní. Nemusíte mít strach, že by se rostlina dorůstala závratných výšek i v našich podmínkách. U nás se rostlina doroste do výšky v rozmezí od 50 do 150cm. Na pěstování není rostlina nijak náročná, přes zimu však vyžaduje o dost chladnější stanoviště. Hned ze začátku jara se rostlina musí seříznout a to zejména proto, aby se omezil její růst a podpořil se keříkovitý tvar. V případě, že rostlinu pěstujeme doma v květináči, dokáže udržet svůj hezký vzhled asi 5 let. Delší dobu by vydržela dělat parádu, pokud bychom jí umístili do skleníku. Jedná se také o typ rostliny, který můžeme naprosto bez problémů letnit.

Jak na správné pěstování rostliny Bugenviela

Bugenvilea kvet Rostlinu bychom měli sázet do jednotné zeminy a umístit ji na velmi světlé místo. Jedná se totiž o rostlinu, která po celý rok doslova miluje světlé stanoviště. Bugenviela se také řadí mezi rostliny, které ke svému spokojenému životu potřebují teplé prostředí. Ovšem v zimě s příchodem zimního odpočinku vyžaduje velký pokles teploty a to až na 6 – 8°C. V období vegetace je také nutné udržovat poměrně vydatnou zálivku, kterou omezíme s příchodem zimy. Pozor však musíme dávat, abychom rostlinu nikdy nepřelili, přílišné množství vody totiž způsobuje žloutnutí listů. V parném létě rostlina rozhodně nepohrdne rosením listů, nikdy však neroste přímo její barevné listeny. V letních měsících je také důležité Bugenvielu jednou týdně hnojit pomocí standartního tekutého hnojiva.

Množení, přesazování, škůdci

Jde o typ rostliny, který se množí pouze pomocí řízkování. Řízky, které z rostliny odebereme, nejprve ponoříme do vlažné vody, kde je necháme několik hodin. Po pár hodinách je přesuneme stimulátoru a až poté je můžeme zasadit do teplé zeminy. Celý proces je poměrně složitý a řízky navíc zakořeňují poměrně obtížně. Proto je dobré zvážit, zda tuto činnost nebude lepší přenechat odborníkovi. Rostliny mladé bychom také měli každoročně a to vždy z jara přesazovat. Pokud budeme rostlinu pěstovat na příliš chladném a tmavém místě v létě, nebudou se jí dostatečně vybarvovat listeny. Může se stát, že rostlina během roku opadá, ale nic se neděje, na teplém místě a při správné zálivce znovu dobře obrazí.

Categories: Pokojové rostliny, Zahrada Tags: