Říjnové práce na zahradě jsou velice důležité

podzim na zahrade ryc

Ani v říjnu nebudete mít klid, a i v tomto podzimním měsíci vás na zahradě bude čekat spousta práce. V říjnu se již budou práce na zahradě týkat především v její přípravě na zimní sezónu, ale také půjde i o její přípravu na rok další. V říjnu totiž nastává ideální doba na to, připravit vaši zahradu na další sezónu. V říjnu navíc ještě bývá stále i poměrně hezké počasí, a tak ho rozhodně neváhejte využít a pusťte se do práce dokud vám ještě počasí přeje. Přeci jen se za hezkého slunného dne pracuje mnohem lépe než za deště a pokud chcete mít zahradu krásnou i další rok, tyto práce zkrátka udělat budete muset.

Ještě v říjnu můžete sklízet poslední plody

Rozhodně nezapomeňte sklidit vše, co vám zahrada dala. Jedná se především o pozdní jablka, hrušky, nebo švestky. V říjnu lze sklízet také veškeré ořechy a šípky. Zralá je také hlavně kořenová zelenina. Pokud máte v záhonu vysazenou kapustu, čínské zelí, či hlávkový salát, klidně ještě můžete měsíc počkat. Mrazuvzdornou zeleninu, mezi kterou patří například špenát, nebo pastinák sklízet nemusíte, pokud tedy nechcete. Je ale dobré i tuto zeleninu ochránit před případnými holomrazy, které by ji mohly poškodit.

Ideální čas pro výsadbu stromů, keřů i růží

Říjen je ten nejlepší měsíc pro výsadbu listnatých stromů, keřů ale i růží. Díky chladnějšímu počasí, které již v říjnu panuje, budou moci tyto rostliny mnohem lépe a kvalitněji zakořenit. Kromě toho ale můžete také zasadit cibule rostlin, jako jsou například tulipány, krokusy, hyacinty a narcisy. V říjnu máte také poslední možnost na to, založit nový jahodový záhon. Pokud vás už nebaví příprava zahrady na chladné období, neváhejte a dejte se do výsadby, bude to rozhodně příjemná změna a s příchodem jara budete rádi, že jste se do této práce dali.

Úklid zahrady

Pod pojmem úklid si asi představíte hlavně hrabání listí a úklid ve vašem zahradním domku. Ale rozhodně nejde jen o tyto činnosti, které pravděpodobně moc z vás nebaví. Pod tímto označením si ale můžete klidně představit i stříhání posledních odkvetlých rostlin, či zastřižení keřů. To však provádějte opatrně, a ne moc hluboko, aby keře neohrožovalo chladnější počasí.

Trávník připravte na zimu

V říjnu již pravděpodobně nastane doba, kdy bude vhodné trávník posekat naposledy. Nesekejte ho tedy příliš nakrátko, ale klidně ho nechte delší. V tomto období se můžete také dát do provzdušnění a posledního pohnojení. Pokud se vám nechce hrabat spadané listí, využijte sílu sekačky. Pokud k ní máte sběrný koš, můžete za jeho pomoci posbírat i spadané listy.

Choulostivé rostliny přikryjte mulčem

Mulčování je jeden z nejlepších způsobů, jak ochránit rostliny před zimou. Potřebují to především ty, které jste vysadili letošní rok. Tudíž jsou tedy ještě slabé a potřebují s překonáním mrazů pomoci. Na jaře poté jen mulč opatrně shrabte a můžete ho rovnoměrně rozložit po celém záhonu. Tím zabráníte i růstu plevelu a v záhonu se pak bude více držet vlhkost. Což oceníte především v letních měsících.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*