V posledních letech se čím dál více do obliby dostává pěstování exotických rostlin. Není výjimkou, že na zahradě pěstujeme třeba melouny. Ale věděli jste, že i v našich podmínkách lze celoročně na zahradě pěstovat banánovník, který bude dokonce i plodit banány? Jediné, co budete potřebovat, je správně zvolená odrůda banánovníku, čas a péče, kterou stromu věnujete. Existují totiž i mrazuvzdorné odrůdy tohoto stromu, a právě ty jsou ty pravé pro pěstování v našich podmínkách. No, řekněte sami, nezní to lákavě? Kdo jiný může říct, že na zahradě pěstuje banány?
Odolný kousek z Japonska
Pokud jste se rozhodli, že i na vaši zahradu necháte proniknout kousek exotiky, rozhodně musíte zvolit správnou odrůdu, a to takovou která bez problémů vydrží v našich klimatických podmínkách zvládnout zimu. Touto odrůdou je původní Japonská odrůda s názvem Musa basjoo. Dorůstá se do výšky kolem čtyřech metrů. V oblasti Japonska, ze které tento banánovník pochází jsou teploty velice podobné těm, které panují u nás. Ovšem v našich podmínkách se někdy mohou dostat ještě trochu níže, a proto je nutné mu k úspěšnému přečkání zimy trochu pomoci.
Chcete vypěstovat vlastní banány?
Pokud budete mít za cíl vypěstovat si vlastní plody, budete se muset trochu více snažit a banánovník na zimu opravdu poměrně důkladně připravit. Tato rostlina běžně během svého růstu vytvoří nepravý kmen a ten budete muset před příchodem zimy celý zakrýt. Postačí vám k tomu například chvojí, listí, nebo netkaná textilie. Pokud chcete mít opravdu jistotu, že strom neohrozí žádný mráz, můžete kolem něho postavit malou ochranou boudu. Nebojte, nejde o nic složitého, jen kolem něho postavíte dřevěnou, či polystyrenovou krabici, kterou doplníte o vhodný izolační materiál. Tím může být například seno, sláma či piliny. Myslete na to, že tato vrstva by měla být tlustá minimálně 30 centimetrů. Nepravý kmen rostliny je totiž dutý a vy tak musíte zabránit tomu, aby se do něj dostala vlhkost. O ostatní části rostliny se nijak starat nemusíte. Například listy umírají ve chvíli, kdy teplota klesne pod nulu, ale další rok zase narostou.
Vlastní plody nejsou vaším cílem?
Pokud chcete banánovník pěstovat jen protože se vám líbí a nemáte za cíl vypěstovat vlastní banány, budete mít o něco jednodušší péči o něj. V takovém případě totiž můžete původní rostlinu seříznout těsně nad zemí a zazimovat pouze její podzemní část. Pak bude stačit dostatečně izolovat zbytek původního kmenu tak, aby se do něho nedostala voda a zároveň byl chráněn před mrazy. Izolační vrstvu odstraňujte až ve chvíli, kdy nehrozí přízemní mrazíky a ideálně pomalu a postupně.
Na jaké místo banánovník vysadit?
Aby se u vás tomuto stromu líbilo je důležité pro něho také zvolit správné stanoviště. Tato odolná odrůda potřebuje ke svému růstu slunečné a teplé místo, kde bude ale zároveň velice dobře ochráněná před větrem. Půda, ve které budete banánovník pěstovat nesmí být těžká, musí být bohatá na živiny, a proto je třeba při jeho vysazování půdu obohatit o hnojivo s prodlouženou dobou uvolňování. Následně ho v průběhu sezóny přihnojujte hnojivem s vyšším obsahem dusíku. Banánovník potřebuje také optimální vláhu, a to především během vegetačního období. Rozhodně ale rostlinu nezalévejte příliš, náchylná je totiž na přemokření.
Buďte první kdo přidá komentář