Vypěstujte si vlastní čtyřlístek, oxalis je velice nenáročnou rostlinou

Pokud také každý rok hledáte na louce čtyřlístek, který by pro vás byl symbolem štěstí, můžete si práci usnadnit tím, že si tuto rostlinu vypěstujete vlastní. Pak budete moci najít čtyřlístků kolik si jen budete přát. A ne nebojte, nebude to podvod. Čtyřlístek, jetelíček štěstí nebo oxalis, to vše jsou názvy pro jednu jedinou rostlinu, kterou lze bez problémů pěstovat doma i venku. Navíc jde o opravdu nenáročný kousek, který zvládne pěstovat každý. Ale i tak samozřejmě existují určitá pravidla, která se musí dodržovat, a tak je i v případě takto nenáročné rostliny dobré se s nimi seznámit, aby se jí u vás dařilo co možná nejlépe.

Vyšlechtěné druhy šťavelů

Čtyřlístek je rostlinou okrasnou pro své listy. Ale i tak jde o velmi půvabnou a zajímavou květinu, která zaujme ne jednoho člověka. Šťavely, které se pěstují jako okrasné jsou samozřejmě vyšlechtěné druhy, určené pro pěstování. V nejvíce případech jde o šťavel mexický a šťavel trojhranný.

Šťavel mexický

Tento druh se řadí mezi nejznámější a zároveň tedy nejvíce pěstovaný. Jeho původ je ve střední Americe. Jeho listy jsou vzpřímené, mohou být ale i složené kolem stonku, takže mohou na první pohled působit lehce zvadle. Mohou být buď celé zelené, nebo s tmavým středem, doplněným o hnědý, či fialový pruh. Tento druh čtyřlístku budou dokonce i po celé léto zdobit květy zbarvené do bílá, růžova či červena. Běžně se dorůstá do maximální výšky kolem 20 centimetrů a její růst může být jak vzpřímený, tak i převislý, či plazivý. Jde každopádně o velice atraktivní rostlinu, která bez pochyby ozdobí vaše obydlí.

Šťavel trojhranný

Tento typ šťavelu může na první pohled působit lehce exotickým dojmem. Je to ale také velice oblíbený druh. Jeho listy jsou zbarveny do fialové, nebo červené barvy. Občas jsou ještě ozdobeny lehkou, světlou kresbou. Původ tohoto druhu je v Brazílii, takže nádech exotiky má po právu. Dorůstá se do maximální výšky kolem 30 centimetrů.

Jak na pěstování okrasného čtyřlístku

Tato rostlina se řadí mezi velice nenáročné, a tak se jeho pěstování rozhodně nebojte. Naprosto bez problémů ho můžete během celého roku pěstovat pouze doma, případně ho můžete po přechodu ledových mužů odnést na balkon, či na zahradu. Kvést vám bude od jarních měsíců až do konce léta. Pokud ho budete pěstovat pouze doma, je třeba abyste zde neměli teplotu vyšší, než je 20 stupňů. Nejlépe se mu daří v případě, že pro něj vyberete místo dostatečně světlé, ale rozhodně se vyvarujte přímým slunečním paprskům, které by mu dobře neudělaly. Nejvíce si bude libovat, pokud ho vysadíte do dobře propustné zeminy, s obsahem písku s mírně kyselým pH. Má rád poměrně bohatou zálivku, ale nesmíte ho přelít. V takovém případě by rostlina začala hnít. Jednou za měsíc mu také můžete dopřát spolu se zálivkou trochu výživy v podobně hnojiva.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*