Zajíc byl dříve zdaleka nejrozšířenějším volně žijícím obratlovcem u nás. Ovšem vzhledem ke stále intenzivnějšímu zemědělství a ubývání míst, kam se zajíci mohou schovat, se jedná o ohrožený druh. Na vině jsou i přibývající vozidla na silnicích a v neposlední řadě volně pobíhající psi, kteří na loukách, v remízcích a v lesích ruší nebo dokonce rabují zaječí hnízda. Třebaže se zajíc na rozdíl od králíka rodí s otevřenýma očima a osrstění, nemají šanci slídícím psům uniknout nebo se jim schovat.
Největším problémem je ale podle Davida Zítka z Pražské zvířecí záchranky fakt, že si lidé myslí, že zachraňují opuštěné zaječí mláďátko a v dobré víře ho seberou. Ovšem to je ta největší chyba. Uživit malého zajíce je velmi těžké a mnohdy také nemožné. Všichni bychom si proto měli uvědomit, že zaječí maminka krmí své mládě jen jednou denně a to, že není u něho přítomna v žádném případě neznamená, že jde o opuštěného jedince.
Mimo případy zajíců řešili pracovníci zvířecí záchranky v Praze i na Praze západ několik dalších případů. Například ve středu volala paní z pražských Modřan, že po trávníku mezi paneláky pochoduje divoká kachna s kačerem. To je v tuto dobu ale celkem běžné. Kachny totiž právě nyní zakládají rodiny a hledají místa pro tvorbu hnízd. Je tedy možné, že je budou Pražané potkávat na různých, často neobvyklých, místech.
Pražská zvířecí záchranka působí na území hlavního města Prahy a Černošicka od září 2009. Každoročně se v jarních měsících pokouší předcházet zbytečnému odebíráním mláďat z přírody. Zásad jak se zachovat je několik. Tou nejdůležitější je však vždy v první řadě vytočit číslo na odborníky 774 155 185. Začínají Velikonoce, než však budete chtít sebrat „velikonočního“ zajíčka, zavolejte. Předejdete tak jejich zbytečnému utrpení.
Buďte první kdo přidá komentář