Nákup nového rádia

sencor radio

Také jste si takto na jaře řekli, že si uděláte radost a zakoupíte si něco nového do bytu či na chatu? Ale co? …všechno již máte opravené, moderní. Obrázky na stěnu koupí příbuzní jako dárek, když k vám přijdou. Květiny a rostliny do záhonku také, tak co vyměnit to staré rádio, které stejně chytá signál hůř a hůř a pak při opalování na terase bytu nebo na zahradě nemáte jak si poslechnout svůj oblíbený pořad či hudbu. Tak rozhodnuto – koupíme nový radiomagnetofon.

sencor radio

Při vstupu do nějakého elektra nás zavalí nabídka současných produktů. Vždy se rozhodujte podle toho, co od přístroje očekáváte. Jen poslech rádia? Nebo i přehrání CD/MP3? To jsou parametry, které vám jistě zúží váš výběr. Pokud sháníte jen opravdu klasické rádio, které ale vydrží dalších mnoho let a bude stále mít skvělý signál a báječný, plný zvuk, pak můžeme doporučit taková rádia, která mají označení DAB. Proč? Na to je vcelku jednoduchá odpověď. DAB je totiž zkratka pro Digital Audio Broadcasting, tedy digitální rozhlasové vysílání, které postupně nahradí to analogové – jako se tak stalo v případě televize a DVB-T.

I když v případě digitálního rozhlasu není stanoveno cílové datum, kdy by mělo dojít k nahrazení analogového vysílání právě digitálním, takže nemusíte překotně měnit přijímače, je rozhodně lepší, pokud tak vaše stanice vysílá, naladit si její digitální vysílání DAB. DAB totiž zjednodušeně řečeno dokáže vysílat hudbu v kvalitě srovnatelné s CD, signál dokáže nést doprovodná multimediální data (EPG – programový průvodce, webové stránky apod.) a má lepší mobilní příjem, což oceníte třeba při cestě autem. Zároveň roste stále počet stanic, které na digitální vysílání přecházejí, a navíc v minulém roce schválila vláda ČR návrh rozvoje zemského digitálního vysílání Českého rozhlasu, takže lze očekávat, že dojde k dalšímu rozšíření digitálního signálu, který je v současnosti v dosahu asi pro 6 milionů obyvatel ČR. Navíc FM pásmo (VKV) je vyčerpáno a nelze v něm provozovat další vysílání, než to současné.

Pokud si dnes kupujete zařízení, umožňující příjem rozhlasu, určitě se zaměřte na to, aby neslo právě označení DAB, respektive pro ČR musí nést označení DAB+, protože všechny multiplexy na našem území vysílají v tomto formátu. Takto označené přístroje umožňují příjem digitálního vysílání a zároveň, stále poslouchat tradiční analogový vysílání třeba v pásmu FM (VKV). S přístroji pouze pro digitální vysílání se v běžném prodeji nesetkáte, nicméně je dobré zvláště u neznámých značek být opatrný. Rozdíl mezi DAB a DAB+ je v použitém kodeku, kdy DAB+ používá efektivnější kodek AAC+. DAB+ je zpětně kompatibilní s DAB, opačně to všem neplatí. Proto je pro naše území nutné koupit přijímače, které podporují DAB+.

Mezi ty patří třeba „tranzistorák“ Sencor SRD6600 – radiopřijímač v minimalistickém retro designu, který však má vše potřebné pro spokojený a perfektní příjem rozhlasového vysílání. Kromě DAB+ tak samozřejmě nabízí i příjem analogového vysílání v pásmu FM (VKV). Pro automatické naladění používá PPL ladění RDS a zvuk si vychutnáte díky stereo reproduktorům s pěkným výkonem 4 W RMS (2 x 2W), poskytující nádherný zvuk se zřetelnou reprodukcí mluveného slova i na delší vzdálenost, kdy vyniknou právě přednosti digitálního vysílání. Dostupný je za cenu 1499 Kč.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*