Křišťálové světlovody – šperk pro budovu.

světlovod

světlovodSvětlo je důležité i v interiéru. Denní světlo žádná žárovka ani zářivka nenahradí. Dalším hlediskem je ekologie, tedy vliv na životní prostředí. Světlovody Lightway slouží k zachytávání a vedení slunečních paprsků. Využít se dají všude tam, kde chceme přirozené denní světlo, ale nelze tam instalovat okna. Jedná se o systémy, které spoří šetří náklady za elektrickou energii, v zimě náklady za topení, v létě za klimatizaci. Jejich součásti je nutné instalovat v exteriéru i interiéru osvětlovaného prostoru. Na střeše obytného domu či jiné budovy je umístěna křišťálová kopule, která sbírá denní světlo a vede jej do kruhového tubusu. Tubusy díky vnitřnímu povrchu s vysoce odraznou vrstvu a mohou vést světlo až do vzdálenosti 50 metrů od střešní kopule.

V mnoha zemích světa jsou světlovody poměrně rozšířené, jedná se však o plastové střešní světlovody. Technicky téměř dokonalý křišťálový světlovod pražské společnosti Lightway je opravdovým unikátem mezi světlovody, a lze ho díky systému spořícím elektrickou energii i teplo instalovat i v pasivních domech. Světlovod vyrobený z českého skla slavil úspěch ve Velké Británii i Spojených státech Amerických, například na americké ambasádě v Londýně. Český křišťál je ve světě stále ještě pojem.

světlovod šikmá střechaV České republice zatím chybí patřičné normy i podpora nízkonákladových a pasivních domů a komerčních objektů šetrných k životnímu prostředí. Kvalita by vždy měla být rozhodujícím faktorem. V Anglii bylo nutné dokázat, že tubusy a rozptylovače v místnostech se nebudou ve vlhkém klima rosit. Tento problém byl podle  Jakuba Brandalíka, jednatele společnosti Lightway, vyřešen použitím speciálního prvku Blue Performance, dvojsklem zapečetěným v bloku extrudovaného polystyrenu, které se instaluje mezi dva tubusy v místě tepelné izolace budovy. Tento systém zabrání přenosu tepla, kondenzaci vody a případnému vytékání ze světlovodu. Prvek Blue Performance dokonale oddělí teplotní prostředí uvnitř a vně domu, a to i v extrémním mrazu cca 30 stupňů pod nulu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*