Zahradní nábytek

zahradni nabytek

Zahrada není jen místem k pěstování zeleniny, ovoce a jiných plodin a květin. Zahrada je ideální prostor k odpočívání, nabrání nových sil a posezení s rodinou a přáteli v příjemném prostředí. Kvalitní posezení a poležení vám nabídne pouze kvalitní zahradní nábytek. Záleží na vašem vkusu a požadavcích, které by měl zahradní nábytek splňovat. Na výběr je mnoho materiálů různé odolnosti zpracovaných do široké škály produktů. Pokud chceme zachovat jednotný design, můžeme volit sestavy zahradního nábytku. Nadčasovou klasikou je dřevěný nábytek. Volit ale můžete i nábytek, kovový, hliníkový nebo plastový a jeho různé kombinace a variace. Zahradní nábytek, to není pouze stůl a židle či křesílka, můžete si zvolit různé  doplňky pro zahradní nábytek, lehátka, houpačky, skluzavky, slunečníky, zahradní domky a podobně.

zahradni nabytekMateriál zvolený na zahradní nábytek musí alespoň částečně odolávat rozmarům počasí. Hlavní je proto vybírat nábytek vysoce funkční, praktický a pohodlný. Myslete na to, zda budete nábytek používat jen občas, na jakém místě bude umístěn a zda ho budete uklízet nebo ponecháte na místě celou sezónu. Pokud máte tyto otázky vyřešeny, můžete začít přemýšlet jaký design nábytku zvolit, tak, aby korespondovat s okolím.

Do venkovních nezastřešených prostor nebo k bazénům je lepší volit stabilnější a odolné materiály. Nábytek z masívu je náchylný na ohýbání a praskání. I pokud má dobrou povrchovou úpravu, pobytem na dešti a mrazu se snižuje jeho životnost a brzy přestane hezky vypadat. Do zastřešených prostor, pod pergoly a na balkóny a terasy je možné zvolit levnější nábytek z borového nebo smrkového dřeva s náležitou povrchovou úpravou, která zabrání změně barvy a poškození dřeva. Kvalitnějším dřevem je buk nebo dub.

Pokud chcete odolný dřevěný nábytek, můžete zvolit nábytek z exotických dřevin s vyšším obsahem silic. Nejčastěji se používá teak. Jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena, ta je ale vykompenzována nezaměnitelným vzhledem který zútulní každý prostor.  Oceníte i jeho snadnou údržbu. Z krásného teakového nábytku se budete těšit řadu let. Týkové dřevo má  výjimečný design a navíc je povrchově neošetřený teakový nábytek odolný proti hnilobě. Teaková dřevo má různou strukturu o barevné variace a žíhání.

Alespoň na konci sezóny očistěte přírodní teak teplou vodou s jemným mýdlem, olejovaný nebo lakovaný teak ošetřujte běžnými vhodnými prostředky jako je čistič na týkové dřevo a týkový olej. Dalšími používanými odolnými dřevinami je šlechtěný akát a proti namáhání velmi odolný bangkirai.

Plast  je velmi odolný materiál, ale jeho estetické vlastnosti jsou přinejmenším diskutabilní. Jeho nespornou výhodou je jeho lehkost a  skladnost, ale i přesto většina lidí volí na zahradu jiné materiály.

Velmi populárním materiálem pro výrobu zahradního nábytku je kov, popřípadě kov v kombinaci s jiným materiálem například sklem. Pro zvýšení životnosti nábytku je nezbytná jeho povrchová úprava odolným nátěrem. Nejčastěji používaným kovem je ocel nebo hliník. Ušlechtilá ocel je jednoduše udržovatelná a odolná. Hliník se používá pro svou lehkost, pružnost, stabilitu a elegantní vzhled. Jeho povrchová úprava pak zaručuje odolnost vůči vlivům počasí. Hliníkový nábytek může být originální, moderní a opravdu zajímavý.

Velmi oblíbeným materiálem se stává v poslední době umělý ratan, který si zachovává krásu přírodního ratanu, ale přitom je jeho údržba snadná a životnost vysoká.

Pro snazší uskladnění při nepříznivém počasí nebo přes zimu oceníte stohovatelný zahradní nábytek.

2 Comments

  1. Stejně jako do „inside“, tak do zahradního nábytku se vyplatí investovat. Přeci jenom s námi vydrží nějaký ten pátek. Já jsem si nechával dělat veškerý nábytek u http://www.jacques.cz/ a jsem naprosto unešená.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*