Čechrava-Astilbe

bílá astilbe-čechrava

bílá astilbe-čechravaAstilbe je nádherná vytrvalá bylina, která nás během celého léta potěší nádhernými střapatými květy. Lze ji pořídit v různých barvách od bílé po fialovou. Lze ji zakoupit jako sazenici, semínka (vhodné zejména pro původní druhy) nebo si odkopnout část kořenů od kamarádů či známých.

Hodí se zejména do stinných stanovišť, takže rozzáří květem i zapadlý kout Vaší zahrady. Navíc je velmi nenáročná na živiny, mrazuvzdorná a po odkvětu tvoří kompaktní růžici listů. Díky tomu ji stále více najdete i v moderních zahradách, ale i zámeckých parcích. Hodí se i jako dekorace zahradních jezírek, ale i jako barevné ozvláštnění keřových porostů. Má ale ráda mírně kyselejší půdy. Proto je vhodné zeminu na výsadbu smíchat s rašelinou, čímž se sníží pH.

Původně tato trvalka pochází z Asie, ale křížence původní Čechravy naleznete snad po celém světě. Hojně se šlechtí například v Japonsku. Můžete pěstovat buď vysoký kultivar (Astilbe astilboides), ale už jsou na trhu i nižší odrůdy (Astilbe crispa). Tyto druhy, které jsou jen 15 cm vysoké se hodí do stinných skalek.

2 Comments

  1. Dobrý den Vážená redakce, díky za možnost vyjádření mého názoru. Astilbe je nejlepší trvalka, mám jich celou barevnou škálu. Zajímalo by mě ale, proč některé nejdou vypěstovat ze semínka? díky, Eva

  2. Milá redakce, dovoluji si oponovat. Rostlina na obrázku není čechrava, nýbrž udatna lesní. Obě rostliny vypadají velmi podobně, udatny však mívají pouze krémově bílé květy a jsou vyšší než čechravy (ty se dají pořídit kromě bílých kultivarů i v dalších barevných variantách) a jsou o dost nižší než udatny, i stavba rostliny (i samotného květenství) je kompaktnější, než je tomu u udatny. Obě rostliny pak prospívají v podobných podmínkách – vlhčí, spíše stinné až polostinné stanoviště. A.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*