Je libo altán, pergolu nebo besídku?

zahradní altánek

zahradní altánekI když má bydlení v bytě mnoho výhod, především během teplých pozdně jarních a letních dní je alespoň malá zahrádka s příjemným posezením k nezaplacení. I když si můžete venkovní posezení užívat i na terase, pergola, zahradní altán nebo besídka přináší něco navíc. Jedná se o zajímavou dominantu zahrady.

Při volbě zahradního domku je prvním krokem zvolit druh dřeva. Nejlevnější variantou je samozřejmě dřevo smrkové či borové. Nutno podotknout, že při správném ošetření má i toto relativně měkké dřevo dlouhou životnost. Ještě odolnější je dřevo akátu či dřevo jiných listnatých stromů.

Nejčastější funkční a okrasnou stavbou na zahradě je altán. Jedná se o bytelnou stavbu s dveřmi a okny a pevnými základy, případně bez nich. Pro montáž zahradního altánu je nutná dostatečně velká rovná plocha, nejlépe vysypaná štěrkem nebo vybetonovaná. Nejčastěji je altán k podkladu upevněn patkami nebo kotvami. Pokud chcete opravdu zajímavě vypadající stavbu, nemusíte volit pouze altánek s čtvercovým půdorysem, ale třeba osmihran. Styl lze doladit volbou barevného odstínu.

Pokud chcete vzdušnější otevřenou stavbu, uvažujte o besídce. Velmi hezky vypadá besídka zdobena mřížkami, trelážovými výplety, porostlá pnoucími rostlinami. Další variantou pro letní posezení jsou pergoly, jejichž jádro tvoří sloupy zapuštěné do betonových patek. Opravdu vzdušného dojmu lze dosáhnout střechou z trámů v pravidelných rozestupech. Střechu mohou krýt bambusové rošty, polykarbonátové průhledné desky nebo popínavé rostliny.

Zahradní domek může mít mnoho způsobů využití. Kromě posezení může uzamykatelný dřevěný domek sloužit jako prostor na skladování zahradního náčiní, nábytku či palivového dřeva. Stále populárnější je i využití dřevěného přístřešku jako stání pro auta. I na docela malých zahrádkách najde uplatnění zahradní domek.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*