Trávník, který je chloubou zahrady

trávníky Bula

trávníky BulaPokud máte zahradu nebo třeba jen opravdu malou zahrádku, určitě je alespoň její část zatravněná. Zelená barva lahodí oku, ale i když se zdá, že tráva snadno naroste sama, mít na zahradě krásný a zdravý trávník není tak jednoduché. S krátce střiženými trávníky vypadá zahrada upraveně.

Pokud zakládáte zahradu novou nebo pokud nejste spokojeni se stavem stávajícího trávníku, který je zanedbaný nebo mu příliš ublížilo zimní období, je ten nejvyšší čas založit trávník nový. Když nestihnete výsev právě teď, v květnu, budete muset počkat na začátek podzimu, do září, kdy sluníčko už nemá takovou sílu.

Zakládáme nový trávník

Chcete-li zaplevelenou neudržovanou plochu změnit na příjemný dobře vypadající a hustý trávník, je nejjednodušší nechat to na odbornících. Nejrychlejším způsobem je pokládka travního koberce, který ale musí být v prvotřídním stavu, a několik prvních týdnů potřebuje zvýšenou péči. Pro pokládku travního koberce, ale i pro založení nového trávníku a starost o něj, můžete využít třeba služby specializované firmy Aleš Bula.

V případě, že na heboučký travní koberec tolik nespěcháte, můžete starý trávník vyměnit za nový vlastními silami. Výsev trávníku zvládne při dodržení určitých zásad každý. Nejprve je samozřejmě nutné zbavit se porostu starého. Menší plochu postačí zrýt a nechat plevel uschnout. Seschlou trávu je dobré z větší části odstranit a zeminu pak zarovnat. Pokud je třeba, rytí zopakujte.

S tímto postupem si na velkém pozemku samozřejmě nevystačíte a bude potřeba použít travní slupovačku, která odstraní celé drny i s nechtěnými rostlinami. Po tomto zákroku je nutné doplnit chybějící zeminu. Abychom se zbavili veškerého plevele, je dobré s výsevem nového trávníku alespoň týden počkat a odstranit plevel, který během té doby naroste ze zbytků kořínků v půdě. Nejjednodušší je postříkat plevel herbicidním přípravkem v doporučené koncentraci a vysít trávu po nutném období klidu po aplikaci herbicidu.

Není tráva jako tráva

Stejně důležité, jako je příprava půdy, je i výběr vhodné travní směsi, která dobře poroste v podmínkách vaší zahrady. Pokud víte, že na péči o trávník nebudete mít moc času, zvolte méně náročnou travní směs určenou pro suché oblasti. Vyséváme rovnoměrně na uhlazený substrát, který může být obohacen o kompost nebo na kvalitní zeminu s pískem. Pozor na přesetí, které je velmi nežádoucí. V žádném případě neplatí, že čím víc, tím lépe. Semena vpravíme lehce do země a trochu udusáme, třeba pomocí plochého prkna. Na osetou plochu nešlapeme, šlápoty by byly viditelné.

Zálivka je důležitá pro klíčící semena. Pozor ale na jejich vyplavení. Nejlepší volbou je alespoň z počátku častá a ne příliš intenzivní závlaha mlžením.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*