Vytápění dřevěnými peletami

pelety

Jednou z velkých starostí, při stavbě nového rodinného domku či při kompletní rekonstrukci domu starého je, jaký druh vytápění objektu zvolit. Trendem je maximální snížení nákladů na vytápění a ohřev teplé vody. Snížit náklady na energie pomůže nejenom izolace stěn domu, střechy, oken a dveří, ale samozřejmě také výběr optimálního způsobu vytápění. Při výběru hraje roli dostupnost zdroje energie, finanční možnosti, ekologický faktor i na nároky na obsluhu.

Cena versus ekologie

peletyMožností vytápění domu je hned několik a velmi často volí lidé kombinaci dvou systémů, přičemž jeden systém, například vytápění plynem či elektrickou energií, může být systémem záložním. Pokud je tepelná ztráta objektu poměrně nízká a venku nejsou třeskuté mrazy, lze poměrně velký objekt vytopit třeba jen pomocí krbu či krbové vložky. Nejvhodnější systém vytápění vám může pomoci najít i energetický poradce.

I v dnešní době, kdy je možností vytápění více než dříve, mnoho lidí volí topení tuhými palivy, tedy topení uhlím a dřevem. Hlavním důvodem je cena. Navíc moderní sofistikované kotle na tuhá paliva efektivně využívají obnovitelné zdroje energie, dřevo a biomasu, a vynikají nízkými emisemi. Topení dřevěnými peletkami lze považovat za ekologické i z dalšího důvodu, jedná se totiž odpad, chcete-li vedlejší produkt při zpracování dřeva. Pelety se vyrábějí lisováním dřevěných pilin a hoblin, mají vysokou hustotu a nízký obsah vody a popelovin.

Dřevěné pelety

Při výběru kotle musíme brát v úvahu jeho pořizovací cenu, důležitějším faktorem ale zůstává topný efekt, tedy efektivita výroby tepelné energie. Kotle, ve kterých se topí dřevěnými peletkami, dosahují vysoké účinnosti a jejich provozní náklady nejsou nijak vysoké. Výhřevnost kvalitních dřevěných pelet je vysoká, dosahuje až 19 GJ.t-1. Integrovaný krbový systém, tedy vytápění peletkami, může být hlavním či doplňkovým zdrojem tepla v domě. Hodí se pro všechny typy kamen a kotlů s automatickou regulací.

U kotlů na tuhá paliva, pelety nevyjímaje je nutné počítat s místem na uskladnění paliva. Válcové peletky s průměrem od 6 do 20 mm ale mají poměrně malý objem a tak jejich skladování není tak prostorově náročné. Při správném skladování v suchu je jejich životnost prakticky neomezená. Pokud si pelety objednáte u společnosti Optimtop, můžete využít dopravy zdarma po celé České Republice.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*